statystyki

Nie wolno wymagać płacenia czynszu za nic

autor: Michał Culepa16.01.2018, 07:41; Aktualizacja: 16.01.2018, 09:29
najem, wynajem

Zakwestionowane przez SN postanowienia umowy najmu są bowiem wyraźnie niekorzystne dla jednej ze stron, zwłaszcza że powody zalegania z zapłatą czynszu bywają różneźródło: ShutterStock

Firma nie może zatrzymać przedmiotu najmu i jednocześnie żądać za okres, w jakim uniemożliwiła korzystanie z rzeczy, uiszczenia czynszu w pełnej wysokości.

Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy. W jego ocenie bez znaczenia w takiej sytuacji było to, że zatrzymanie przedmiotu najmu spowodowało zaległości w płatnościach.

Sprawa dotyczyła najmu wózka widłowego, który spółce K. wynajęła firma T., przedstawiciel handlowy jednego z koncernów produkujących samochody i inne środki transportu. Umowa została zawarta na pięć lat, ale w jej postanowieniach znalazło się i takie, które przewidywało, że w przypadku zalegania przez najemcę z płatnościami czynszu wynajmujący zastrzega sobie prawo unieruchomienia sprzętu, względnie odebrania go i zatrzymania aż do czasu uregulowania należności. Za okres zatrzymania wózka firmie T. także miał przysługiwać czynsz w pełnej wysokości. Z chwilą uregulowania długów spółka K. miała prawo odebrać wózek lub uruchomić go i dalej się nim posługiwać.

W trakcie realizacji umowy firma T. zmuszona została do skorzystania z tego uprawnienia, gdyż kontrahent zaczął zalegać z zapłatą czynszu. Gdy dług sięgnął 56 tys. zł, T. unieruchomiła, a następnie odebrała wózek, nie przestając naliczać czynszu za kolejne miesiące najmu. Umowa nie została jednak wypowiedziana. Gdy ostatecznie doszło do rozliczeń między stronami, spółka K. odmówiła zapłaty czynszu za okres, w którym nie mogła używać sprzętu. Sprawa trafiła do sądu.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie