statystyki

Wykup mieszkania zakładowego za grosze. Skorzystają nie tylko emeryci

autor: Urszula Mirowska-Łoskot19.12.2017, 07:16; Aktualizacja: 19.12.2017, 08:31
blok, mieszkanie

Zdaniem MIB zaproponowane rozwiązania pozwolą na ustabilizowanie trudnej sytuacji najemców byłych mieszkań zakładowych, którym nie zaproponowano pierwszeństwa w nabyciu lokali po procesach przekształceń państwowych osób prawnychźródło: ShutterStock

 Najemcy byłych mieszkań zakładowych lub osoby bliskie, stale zamieszkałe z nimi w chwili ich śmierci, będą mieli pierwszeństwo w nabyciu lokalu. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o uregulowaniu praw najemców do nabycia byłych mieszkań zakładowych, nad którym pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Według projektu najemcy będą mieli nie tylko pierwszeństwo, ale też będą mogli liczyć na spory upust. Resort uzasadnia, że osoby zamieszkujące w byłych mieszkaniach zakładowych były zobowiązane do partycypowania w kosztach budowy budynków oraz miały nierzadko obowiązek wypracowania określonej liczby godzin przy ich powstawaniu.

Dlatego ustawa zagwarantuje przyznanie korzystającym z prawa pierwszeństwa bonifikaty od wartości rynkowej mieszkania. Jej wysokość uzależniona będzie od długości najmu lokalu oraz lat pracy osoby uprawnionej w zakładach państwowych. Łączna obniżka nie będzie mogła jednak przekraczać 95 proc. ceny sprzedaży mieszkania. Natomiast w przypadku gdy sprzedaż będzie dotyczyła emeryta, rencisty lub wdowy (wdowca) po najemcy, cena nabycia ustalona zostanie na poziomie 5 proc. jego wartości.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • MAG(2017-12-19 11:49) Zgłoś naruszenie 60

    A gdzie można zobaczyć ten projekt? Nie ma go na stronach RCL

    Odpowiedz
  • Realista(2017-12-19 12:19) Zgłoś naruszenie 50

    Nie ma co się łudzić. Takie projekty były już 17 lat temu. Nic z nich nie wynikało. To tylko odgrzewanie starych kotletów. Ciemny lud to kupi. A uwłaszcza się swoich.

    Odpowiedz
  • matka wdowa(2017-12-20 05:52) Zgłoś naruszenie 50

    A co z byłymi mieszkaniami,zakładowymi które, zostały oddane miastu za darmo?Czekamy by je,nam oddano,bo były budowane za nasze pieniądze a nie ,z pieniędzy miasta.

    Odpowiedz
  • FAZOS TARNOWSKIE GÓRY lokator sprzedany(2018-02-23 10:13) Zgłoś naruszenie 50

    Pić na wodę. Zakładowe budynki FAZOS nie do kupienia . Nie piszcie głupot za 5% CHA CHA CHA CHA.........................

    Odpowiedz
  • Córka(2017-12-19 10:54) Zgłoś naruszenie 50

    Już nie ma co sprzedawać . Dawno przekazane swoim. Sprzedali za parę groszy razem z lokatorem emerytem- który uczestniczył w budowie tych mieszkań, sam zagospodarował teren . Za własne środki dokonał nasadzeń egzotycznych drzew. Przepracował 50 lat w zawodzie. Na koniec w podzięce był szykanowany przez następcę - łakomego i nie mającego żadnych zasad moralnych. Następca (umaszczony przez władze ) działał tak jak czyściciele kamiennic: wykręcał korki , zamykał drzwi wejściowe do budynku. Uprzyjemniał życie staremu człowiekowi jak tylko umiał. A umiał. A wszystko po to żeby się nachapać , bo jedno mieszkanie to mało trzeba mieć podwójny metraż. Nie patrzyli ,że mój ojciec ma ponad 80 lat. Gdyby był samotny wywieźli by Go do domu opieki. Dziękuję Panie Wójcie Gminy za "wsparcie" radzę też zastanowić się nad swoim sumieniem. Bo tamten pan główny lokator to niczego takiego nie posiada nie wie co to jest.

    Odpowiedz
  • Mirela(2018-06-26 13:32) Zgłoś naruszenie 30

    Dlaczego rady gmin nie chcą sprzedać mieszkań w domu nauczyciela. Całe życie zawodowe pracowałam w szkole i korzystałam z lokalu w domu nauczyciela. Nie było mnie stać na kupno mieszkania w bloku tzw spółdzielczego. Jednakże wszystko co miałam inwestowałam w mieszkanie w domu nauczyciela. WSZYSTKO. teraz radni tłumaczą że jaki z nich gospodarz gdyby sprzedali nam mieszkania. Jaki gospodarz. To my mieszkańcy dbamy i prezentujemy Miałam nadzieję że nowy rząd to zmieni. Za chwilę pójdę na emeryturę. Dziś mam żal do siebie że nie zarżnęłam się kredytem i jednak nie kupiłam mieszkania w mieście. Nie mogę dużej słuchać głupot naszych radnych . PiS gdzie Wy jesteście

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MIESZKANIEC OSIEDLA FAZOS(2019-01-08 10:33) Zgłoś naruszenie 20

    Skarb Państwa nas skrzywdził.Osiedle FAZOS w Tarnowskich Górach oddano za darmo regionalnemu notablowi,bo jak można nazwać sprzedanie osiedla na 15-to letnie nieoprocentowane raty.Co ciekawe,pracownicy naszego zakładu jako pierwsi na śląsku w 1980 roku podjęli protest,po ogłoszeniu stanu wojennego strajk okupacyjny.Pierwszą tablicę w hołdzie i podzięce przy zabytkowej dzwonnicy ufundowano w 1995 roku,a w zeszłym roku następną.Zjechała się świta z solidarności pan Duda,od prezydenta pan Dera i jakaś osoba z RM.Perfidia hołdów podziękowań nie miała granic od tych przedstawicieli,od władz naszego miasta jak i wojewody śląskiego.Odbyła się też msza.Dwie osoby uhonorowano-jedną za spisanie postulatów,a drugą za prowadzenie różańca podczas strajku Wszystko ładnie pięknie,tylko nas trzeci już właściciel nęka coraz wyższym czynszem.Kilkuletnia walka o mieszkania nie przyniosła rezultatu.Co nam z hołdów i podziękowań oddajcie nam mieszkania.Ci co mieli nas pacyfikować wykupili mieszkania za 5%,a mieszkamy po sąsiedzku.

    Odpowiedz