Od 1 stycznia 2018 roku najmniejszy dozwolony metraż nowo budowanego mieszkania ma wynosić 25 metrów kwadratowych. Wszystko to za sprawą nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, zaproponowanej przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Poza zwiększeniem minimalnej powierzchni użytkowej mieszkań, które uniemożliwi powstawanie „mikrokawalerek, projekt wprowadza też szereg innych zmian m.in. szersze miejsca garażowe czy możliwość postawienia pralki w dowolnym miejscu.

Przepisy, które aranżują mieszkania

Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych narzuca wiele ograniczeń – m.in. minimalną powierzchnię użytkową mieszkania. Dokument określa ją, podając przy tym najmniejszą możliwą wielkość dla konkretnych pomieszczeń. Ponadto zawiera przepis mówiący, że przynajmniej jeden pokój musi mieć powierzchnię równą lub większą niż 16 metrów kwadratowych oraz wprowadza wymogi dotyczące szerokości ścian np. w sypialni.

Dokładnie wyznaczona została także dopuszczalna kubatura łazienki z wentylacją grawitacyjną, uzależniona jest od rodzaju zainstalowanych tam urządzeń grzewczych. Jeśli chodzi o łazienkę, zaznacza się dodatkowo, iż ma być ona miejscem dla pralki oraz kosza na bieliznę. Rozporządzenie porusza także kwestię wnęki kuchennej (aneksu), która może być łączona wyłącznie z przedpokojem.

Warto wspomnieć też o przepisach dotyczących stanowisk postojowych w garażach - obecnie ich minimalna szerokość to 2,3 metra.

Co wprowadzi nowelizacja ustawy?

Projekt nowelizacji ustawy ma na celu przede wszystkim zwiększenie minimalnej powierzchni użytkowej mieszkań. Po zmianie mają one mieć co najmniej 25 mkw. Jako uzasadnienie, iż jest to optymalna minimalna wielkość dla mieszkania jednopokojowego, przytaczano dane z innych państw europejskich, jak Francja czy Anglia. Jednocześnie zniesiony zostanie przepis, który szczegółowo określał szerokość ścian konkretnych pomieszczeń - kwestia ta zostanie uzależniona od osobistych preferencji właściciela. Tym bardziej, że nie obowiązywała będzie też zasada, iż w mieszkaniu musi być chociaż jeden pokój o metrażu przynajmniej 16 mkw.

Ponadto nowelizacja zakłada rezygnację z wymogu odgórnego zagospodarowania miejsca na pralkę w łazience. Wprowadza też zezwolenie na łączenie aneksu kuchennego z pokojem, a nie tylko z przedpokojem.

Szersze miejsca postojowe i dom bliżej lasu

Nowelizacja dotyka również kwestii niezwiązanych stricte z aranżacją mieszkania, czyli wielkości miejsc postojowych oraz dozwolonej odległości powstających budynków od lasu. W przypadku pierwszych, planowana jest zmiana minimalnej szerokości z 2,3 na 2,5 metra - zarówno w odniesieniu do miejsc garażowych, jak i tych na parkingach przed marketami.

W świetle obowiązującego prawa, nowe budynki mogą powstawać w odległości 12 metrów od lasu. Wiceminister Żuchowski poinformował jednak, iż konsultacje z Lasami Państwowymi umożliwiły zredukowanie tego dystansu do 8 metrów.