statystyki

Będą pieniądze na mieszkalnictwo. BGK odkręci kurek dla gmin

24.01.2018, 09:10; Aktualizacja: 24.01.2018, 09:14
W marcu rozpocznie się kolejna edycja naboru wniosków. Przewidziane jest na ten cel 210 mln zł.

W marcu rozpocznie się kolejna edycja naboru wniosków. Przewidziane jest na ten cel 210 mln zł.źródło: ShutterStock

- Od marca gminy będą mogły starać się o dodatkowe środki na inwestycje. Samorządy odgrywają istotną rolę w zwalczaniu deficytu mieszkaniowego w Polsce - mówi Włodzimierz Kocon w rozmowie z DGP. 

Co nas czeka w tym roku, jeśli chodzi o budownictwo socjalne i komunalne w gminach?

W marcu rozpocznie się kolejna edycja naboru wniosków. Przewidziane jest na ten cel 210 mln zł. To pieniądze, które trafiają do gmin w formie bezzwrotnych dotacji na budowę mieszkań dla osób, których nie stać na lokal innego typu niż socjalny. Finansowanie może być także przeznaczone na tworzenie noclegowni i ogrzewalni dla osób bezdomnych. Gminy będą mogły realizować tego rodzaju przedsięwzięcia przy wsparciu sięgającym nawet 55 proc. kosztów inwestycji. W ciągu 10 lat trwania programu udało się wybudować ponad 16 tys. lokali różnego typu. Oczywiście chcielibyśmy, by takich inwestycji było jak najmniej, bo to świadczyłoby o bogaceniu się naszego społeczeństwa.

Jak będzie wyglądać procedura naboru? Czy spodziewają się państwo dużego zainteresowania ze strony gmin?

W 2017 r. dysponowaliśmy porównywalną kwotą – prawie 190 mln zł – i podpisaliśmy ponad 200 umów z samorządami. W tym roku spodziewamy się podobnej skali. Począwszy od 1 marca, gminy, spółki komunalne lub organizacje pożytku publicznego będą mogły złożyć wniosek z załączonym projektem budowlanym, niezbędnymi pozwoleniami czy kosztorysem. BGK następnie przeanalizuje te dokumenty i udzieli wsparcia finansowego projektom spełniającym kryteria i warunki ustawy regulującej wsparcie budownictwa socjalnego. Z reguły cały proces trwa kilka miesięcy. Dofinansowanie jest udzielane w momencie, gdy wkład własny wnioskującego jest zrealizowany. Dotacja jest zatem dopełnieniem poniesionych kosztów. Zachęcamy gminy wnioskujące o wsparcie, by to uwzględniły i odpowiednio rozplanowały przepływy finansowe związane z inwestycją.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • konstytucja(2018-01-24 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    czy biedni pracujacy bez dachu nad glowa, ktorzy 10 lat temu MUSIELI wziac kredyt hipoteczny zeby miec gdzie mieszkac, beda mogli wystapic do panstwa o odszkodowanie za nierowne traktowanie? jedno pokolenie zniewolone kredytami, kolejne dostaje z podatkow zniewolonych lokale socjalne i komunalne????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie