statystyki

Mieszkanie plus ominie miejscowe plany zagospodarowania

autor: Sławomir Wikariak19.09.2017, 07:58; Aktualizacja: 19.09.2017, 09:11
Wcześniej pojawił się projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego, który ma za zadanie koncentrację nadzoru nad inwestycjami budowlanymi.

Wcześniej pojawił się projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego, który ma za zadanie koncentrację nadzoru nad inwestycjami budowlanymi.źródło: Materiały Prasowe

Rząd przygotowuje przepisy powołujące do życia obszary zorganizowanego inwestowania, dla których będą obowiązywać uproszczone procedury pozwalające na szybsze realizowanie przedsięwzięć budowlanych.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiły się wczoraj założenia zmian niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego. Kluczową propozycją jest powołanie obszarów zorganizowanego inwestowania (OZI), na których będą obowiązywać specjalne, uproszczone procedury. Ma to wesprzeć Narodowy Program Mieszkaniowy. OZI będą bowiem obejmowały grunty należące do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) i przekazywane pod budownictwo na wynajem czy to w drodze przetargu, czy też jako aport do komunalnej spółki celowej.

– OZI będą nieco przypominały specjalne strefy ekonomiczne. Mają one określać inne zasady inwestowania na określonym obszarze. Po zmianach będzie mogło się ono odbywać w oparciu o plan regulacyjny, będący szczególnym rodzajem aktu planistycznego. Będzie on mógł określać ramy inwestycji niezależnie od ograniczeń wskazanych w obowiązującym na danym terenie miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania danej gminy – wyjaśnia radca prawny Konrad Młynkiewicz, dyrektor Działu Prawa Administracyjnego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Dzięki temu dużo szybciej będzie można rozpocząć budowę mieszkań pod wynajem na gruntach KZN.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie