Niebawem rusza program budowy mieszkań pod wynajem. Choć Mieszkanie Plus to ruch w dobrym kierunku, to zawiera poważny błąd. Ustawa da deweloperom więcej praw niż zazwyczaj, odbierając ochronę gwarantowaną w Konstytucji - zwraca uwagę Akcja Demokracja.

Brak szans na mieszkanie i wysokie ceny najmu to problem, który dotyczy nie tylko najmniej zarabiających, ale kładzie się cieniem na życiowych planach całego pokolenia. Dobrze, że w końcu władza postanowiła wesprzeć masowy program budownictwa. W lipcu prezydent podpisał ustawę, która ma wdrożyć program Mieszkanie Plus. Ma ona zachęcić deweloperów do budowania mieszkań pod wynajem za „rozsądną cenę”. Jednak ustawa ta zawiera istotny feler. Deweloperzy nie tylko dostaną za darmo grunt, ale także prawo wyrzucania ludzi na bruk - przestrzega Akcja Demokracja.

Eksmisja na bruk to wyjątkowo brutalne działanie, które w Polsce jest zakazane. Jednak osoby, które będą chciały skorzystać z Mieszkania Plus mają zrzekać się prawa do lokalu zastępczego. Mało tego, taką eksmisję deweloper będzie mógł przeprowadzić bez rozpatrzenia sprawy przez sąd. Co więcej, „najem instytucjonalny” (tak się nazywa ta formuła) obejmie nie tylko mieszkania z programu Mieszkanie Plus, ale też może zostać wykorzystany przez firmy dziś już istniejące na rynku. W efekcie my stracimy zapisane w Konstytucji prawo ochrony przed bezdomnością, a deweloperzy zyskają grunty i przywileje.

Na szczęście w Polsce istnieje ruch lokatorski, którego PiS czasem słucha. Dzięki temu jeszcze w trakcie prac nad programem Mieszkanie Plus zachowano kategorię lokatorów szczególnie chronionych. Wtedy w protest włączyła się m.in. doradczyni prezydenta Dudy i działaczka opozycji w PRL, Zofia Romaszewska. To pokazuje, że część tego środowiska jest wrażliwa na presję w tym temacie. Trzeba tylko sprawę odpowiednio nagłośnić. Samą ustawę PiS przyjął w momencie, gdy media zajęte były tematem sądów. Ruch lokatorski szykuje w najbliższą niedzielę, 17 września, manifestację pod hasłem Mieszkanie Plus Eksmisja.

Brak programu budowy tanich mieszkań pod wynajem to jeden z głównych grzechów III RP. Program Mieszkanie Plus mógłby ten problem zacząć rozwiązywać. Póki co jednak przez wprowadzenie eksmisji na bruk raczej stan obecny pogorszy. Naprawmy ten błąd, zanim dociśnięci trudną sytuacją mieszkaniową ludzie, którym banki już i tak nie dają kredytów hipotecznych, podpiszą niekorzystne umowy a w przyszłości znajdą się w potrzasku. Dołącz do apelu o to, by jak najszybciej usunąć możliwość eksmisji na bruk z programu Mieszkanie Plus.