EKSPERT RADZI
Nie, czytelniczka nie jest zobowiązana do uiszczenia opłaty za czynności przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Skoro uchylona została decyzja nakazująca dostosowanie liczby dzieci w przedszkolu do aktualnych warunków przestrzennych placówki, nie ma podstaw do twierdzenia, że w wyniku kontroli stwierdzono naruszenie wymagań higienicznych i zdrowotnych. A co za tym idzie - brak jest podstawy do zobowiązania czytelniczki do poniesienia opłat (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 1 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Lu 287/16).
Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (dalej: u.p.i.p.) za badania laboratoryjne oraz inne czynności wykonywane przez organy PIS w związku ze sprawowaniem bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego pobiera się opłaty w wysokości kosztów ich wykonania. Opłaty ponosi osoba lub jednostka organizacyjna obowiązana do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych. Za badania laboratoryjne i inne czynności wykonywane w związku ze sprawowaniem bieżącego nadzoru sanitarnego przez organy PIS nie pobiera się opłat od osób oraz jednostek organizacyjnych obowiązanych do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych, jeżeli w wyniku badań nie stwierdzono naruszenia tych wymagań.
W orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntowany jest pogląd, że konieczną przesłanką pobrania opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 1 u.p.i.p., jest naruszenie wymagań higienicznych i zdrowotnych, i to niezależnie od tego, czy opłata ta dotyczy wykonanych badań laboratoryjnych, czy też innych czynności podjętych przez organy PIS w związku ze sprawowaniem bieżącego bądź zapobiegawczego nadzoru sanitarnego (por. wyrok WSA w Lublinie z 21 września 2010 r., sygn. akt III SA/Lu 167/10).
! Sanepid nie może pobrać opłat za badania laboratoryjne od osób oraz jednostek organizacyjnych zobowiązanych do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych, jeżeli nie stwierdzono naruszenia tych wymagań.
Podstawa prawna
Art. 36 ust. 1 ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1412 ze zm.)