statystyki

Sekurytyzacja potrzebuje wsparcia. I je dostanie

autor: Patryk Słowik02.08.2016, 07:10; Aktualizacja: 02.08.2016, 08:05

Zła renoma, która ciągnie się za firmami sekurytyzacyjnymi od co najmniej kilku lat, nie ma uzasadnienia – przekonują przedstawiciele polskiego rynku finansowego. I znajdują wsparcie u unijnych decydentów.

Sekurytyzacja to w największym uproszczeniu technika refinansowania polegająca na emisji papierów wartościowych w oparciu o posiadane aktywa, np. wierzytelności. Dlatego też w Polsce firmy sekurytyzacyjne kojarzą się głównie z biznesem windykacyjnym. Eksperci jednak przekonują, że to zaledwie ułamek prawdy. I że sama sekurytyzacja jest polskiemu biznesowi – nie tylko windykacyjnemu, ale także choćby firmom leasingowym czy nawet bankom – szalenie potrzebna.

– Instytucja sekurytyzacji stanowi ważny element polityki finansowej wielu polskich firm – uważa radca prawny Marcin Czugan, dyrektor departamentu prawno-legislacyjnego Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Sęk w tym, że obecnie obowiązujące regulacje nie chronią wystarczająco nikogo. Tym samym biznes z wielką aprobatą przyjął ostatnie zapowiedzi Komisji Europejskiej. W programie jej prac wskazano, że jednym z priorytetów rozwoju rynku wewnętrznego będzie stworzenie unijnych ram dotyczących sekurytyzacji. Zgodnie z deklaracjami brukselskich decydentów przede wszystkim ma być ona na terenie całej UE prosta i przejrzysta. Tak, by nie powielono błędów popełnionych w USA, gdzie właśnie moda na sekurytyzację w celu udzielania kolejnych ryzykownych kredytów hipotecznych była jednym z głównych powodów kryzysu finansowego w 2007 roku.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane