statystyki

Przedsiębiorcy chcą sprawnej administracji, nie rzecznika

autor: Piotr Szymaniak31.05.2016, 07:11; Aktualizacja: 31.05.2016, 07:24
biznes, firma, urządzenia mobilne

Organem, do którego już teraz mogą zgłaszać się przedsiębiorcy, jest rzecznik praw obywatelskich.źródło: ShutterStock

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie projekt ustawy o rzeczniku praw przedsiębiorców (RPP). Miałby on przede wszystkim dbać o interesy małych i średnich firm w sporach z sądami i organami administracji. „Szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców, których nie stać na profesjonalną obsługę prawną, są to spory trudne do wygrania, nawet jeśli racje są po ich stronie” – uzasadniają autorzy projektu. A jak wskazują statystyki, w ciągu ostatnich pięciu lat odsetek uchylanych decyzji ministrów czy organów administracji ciągle utrzymuje się na poziomie powyżej 30 proc.

Organem, do którego już teraz mogą zgłaszać się przedsiębiorcy, jest rzecznik praw obywatelskich. Jednak zdaniem PSL ten, ze względu na liczne sprawy o większym ciężarze gatunkowym, w niewielkim stopniu zainteresowany jest sprawami przedsiębiorców.

Według propozycji ludowców RPP miałby podejmować sprawy zarówno na wniosek przedsiębiorców lub organizacji ich zrzeszających, jak i z własnej inicjatywy. Jednak mógłby zajmować się tylko sporami przedsiębiorców z organami państwowymi, a nie pomiędzy firmami czy z pracownikami. W ramach swoich kompetencji RPP mógłby żądać od organów władzy publicznej złożenia wyjaśnień, udostępniania akt i dokumentów, zgłosić udział w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym wszczętych na podstawie wniosku rzecznika praw obywatelskich albo ze skargi konstytucyjnej dotyczącej praw przedsiębiorców. Mógłby też wnosić skargi kasacyjne czy sygnalizować poszczególnym ministerstwom potrzebę zmiany prawa.

Kłopot w tym, że propozycja utworzenia urzędu rzecznika praw przedsiębiorców nie znajduje uznania biznesu.

– Jestem radykalnie przeciwny tworzeniu takiej instytucji. Potrzeba nam usunięcia przyczyn, a nie stosowania protez – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes zrzeszającego małe i średnie firmy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-05-31 16:29) Zgłoś naruszenie 00

    Przedsiębiorcom administracja nie jest potrzebna . A rzeczników mamy , jak psów . A ich ilość - tych rzeczników , jest wprost proporcjonalna do zasyfienia gospodarki mafią i agenturą .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane