statystyki

Eureka DGP: Jak uzyskać najtwardsze na świecie materiały

autor: Jakub Kapiszewski27.05.2016, 07:35; Aktualizacja: 27.05.2016, 08:41
Franciszek Szałaś, dr inż. Grzegorz Skrabalak, prof. Barbara Staniewicz-Brudnik i mgr inż. Elżbieta Bączek

Franciszek Szałaś, dr inż. Grzegorz Skrabalak, prof. Barbara Staniewicz-Brudnik i mgr inż. Elżbieta Bączekźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu coraz twardszych materiałów. Te jednak przedstawiają nietypowe wyzwanie: do ich obróbki potrzeba narzędzi wykonanych z równie twardych tworzyw.

Kiedy w 1927 r. niemiecki koncern Krupp przedstawił na wiosennych targach w Lipsku nowy, rewolucyjny materiał, świat był zachwycony. Sprzedawany pod nazwą „Widia” (co było skrótem od „wie Diamant”, czyli „jak diament”) charakteryzował się niezwykłą twardością. Pod opatentowaną zawczasu nazwą krył się spiekany węglik, czyli związek węgla z metalem (wolframem, tytanem czy tantalem), poddany bardzo wysokiej temperaturze i ekstremalnemu ciśnieniu.

Przez rok przed targami testami nowego materiału, a także technologią jego produkcji zajmował się 18-osobowy zespół pracujący w największej tajemnicy w piwnicy laboratorium chemicznego firmy przy Frohnhauserstrasse w Essen. Udało im się wyprodukować tonę materiału, co oznaczało, że Krupp zgromadził w piwnicy niebagatelny majątek. Po targowej premierze okazało się, że materiał był tak pożądany, że klienci byli w stanie płacić 1 dol. za 1 gram produktu. Więcej niż za złoto.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane