Po zniesieniu międzynarodowych sankcji obiecującym kierunkiem dla ekspansji stał się Iran, gdzie Polacy mają zresztą dobrą opinię. Potencjał jest, bo w 2015 r. wymiana handlowa między Polską a Iranem wyniosła tylko 75 mln dol. Dla porównania: na początku lat 90. było to ponad 700 mln dol. Ursus podpisał w marcu kontrakt z irańską spółką Motorsanan z Tabrizu na zakup części do ciągników. Według prezesa grupy Karola Zarajczyka jest to punkt wyjścia do szukania nowych perspektyw na Bliskim Wschodzie.
O kontrakty w Iranie zabiegają polscy producenci taboru, np. Solaris pod wodzą Andreasa Streckera i Pesa kierowana przez Tomasza Zaboklickiego. Iran otwiera się na współpracę z polskim sektorem rolno-spożywczym. W ramach misji programu „Go Iran” odwiedziło w tym roku ten kraj ponad 200 przedsiębiorców z Polski, w maju udaje się tam nowa grupa, w skład której wejdą m.in. przedstawiciele Orlenu i Lotosu.
Inny promowany przez rząd kierunek to Indie. Według prognoz Citibanku ten kraj w połowie stulecia stanie się największą gospodarką świata, wyprzedzając Chiny. Polsko-indyjska wymiana handlowa w 2015 r. przekroczyła 2,2 mld dol. (z czego import to 400 mln dol.).
Reklama
– Indie to rynek bez dna. Hindusi są zainteresowani m.in. produktami polskiego przemysłu górniczego, przetwórstwa spożywczego i maszyn rolniczych – wylicza Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
W tym roku w Nowym Delhi Solaris zaprezentował 9-metrowy e-autobus Ecolife, wyprodukowany w konsorcjum z indyjską firmą JBM. Indie są zainteresowane współpracą z naszym przemysłem górniczym, np. maszynami do wydobycia, wzbogacania i sortowania węgla oraz technologią gazyfikacji tego surowca. Delegacja z Indii w tym roku odwiedziła już Katowice.
Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej podejmują działalność na Czarnym Lądzie, co jest pochodną trwającego od trzech lat programu „Go Africa”. Przykładem jest montaż ciągników rolniczych w Etiopii realizowany przez Ursus. W latach 2012–2015 eksport do Afryki zwiększył się o 2/3.
W którym kierunku świata powinny pójść polskie firmy? To m.in. o tym będą rozmawiać podczas VIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach uczestnicy panelu „Ekspansja zagraniczna polskich firm” 19 maja o godz. 9.30.