statystyki

Współpraca z dłużnikiem może się opłacać

autor: Michał Koralewski18.08.2015, 08:50; Aktualizacja: 18.08.2015, 09:33
Wydawać by się mogło, że skoro dłużnik nie spłaca na czas swoich zobowiązań, to najpewniej nie może także zaoferować żadnego realnego zabezpieczenia ich spłaty w przyszłości. Jednak możliwości w tym zakresie jest wiele.

Wydawać by się mogło, że skoro dłużnik nie spłaca na czas swoich zobowiązań, to najpewniej nie może także zaoferować żadnego realnego zabezpieczenia ich spłaty w przyszłości. Jednak możliwości w tym zakresie jest wiele.źródło: ShutterStock

Brak terminowej płatności nie zawsze musi oznaczać problemy z egzekucją należności. Warto jednak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Polskie prawo oferuje szeroki wachlarz możliwości

Michał Koralewski

Michał Koralewski

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeden z kontrahentów popadł w trudności finansowe i zalega mi z zapłatą znacznej kwoty. Ze względu na długotrwałą współpracę z tym klientem wolałbym obecnie uniknąć drogi sądowej. Dłużnik nie uchyla się przy tym od udzielenia mi zabezpieczenia, w zamian za odroczenie płatności. Czy i w jaki sposób mógłbym się skutecznie zabezpieczyć?

Wydawać by się mogło, że skoro dłużnik nie spłaca na czas swoich zobowiązań, to najpewniej nie może także zaoferować żadnego realnego zabezpieczenia ich spłaty w przyszłości. Jednak możliwości w tym zakresie jest wiele.

Formy zabezpieczenia dzielić można na wiele sposobów, podstawowy jest podział na zabezpieczenia rzeczowe oraz zabezpieczenia osobowe. Pierwsze z nich stanowią sposób przekazania wierzycielowi władztwa faktycznego albo różnego typu uprawnień do rzeczy i praw majątkowych. Warto wskazać tutaj takie formy jak hipoteka, zastaw, zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie. Drugie kreują dodatkowe zobowiązanie obecnego dłużnika, bądź czynią współodpowiedzialnymi za zobowiązanie dodatkowe osoby. Są wśród nich takie formy jak poddanie się egzekucji z majątku, weksel własny, poręczenie, przystąpienie osoby trzeciej do długu. Poniżej omawiamy je kolejno.

1. Hipoteka

To jedno z najpopularniejszych zabezpieczeń w obrocie gospodarczym, nie trzeba więc go przedstawiać. Wskazać warto, że zabezpieczać może nie tylko należność główną, ale także odsetki od niej oraz przyznane koszty postępowania prowadzonego przeciwko dłużnikowi, jeżeli mieszczą się w sumie hipoteki (kwocie, na jaką została ona ustanowiona). Co ważne, hipoteka może zostać ustanowiona również na nieruchomości osoby trzeciej, a jej przedmiotem może być także użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz wierzytelność dłużnika zabezpieczona hipoteką.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane