statystyki

Horyzont 2020: Wsparcie z UE dla innowacyjnych

autor: Krzysztof Tomaszewski09.06.2015, 10:02; Aktualizacja: 09.06.2015, 11:10
Horyzont 2020 to największy w dziejach UE program mający na celu wsparcie badań i innowacji.

Horyzont 2020 to największy w dziejach UE program mający na celu wsparcie badań i innowacji.źródło: ShutterStock

17 czerwca upływa najbliższy termin, w którym można składać wnioski o dofinansowanie z Instrumentu MSP. W innym konkursie – Fast Track to Innovation – najbliższy nabór zamknie się 1 września.

Horyzont 2020 to największy w dziejach UE program mający na celu wsparcie badań i innowacji. Jego budżet wynosi 77 mld euro. Daje możliwość pozyskania wsparcia bezpośrednio z Komisji Europejskiej, a beneficjentami w obecnej perspektywie finansowej mogą być również indywidualnie małe i średnie firmy. Ale nie tylko one. Program ten jest bowiem połączeniem wielu instrumentów, skierowanych zarówno do przedsiębiorców, jak i jednostek naukowych (uczelni, instytutów badawczych itp.). Połączył w sobie trzy dotychczasowe programy: Program Ramowy UE w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji, Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) oraz działania Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).

Ciekawymi z punktu widzenia przedsiębiorcy instrumentami w ramach Horyzontu 2020 są m.in. konkursy Instrument MŚP (SME Instrument), a także Szybka ścieżka do innowacji (Fast Track to Innovation, FTI). W ich ramach małe i średnie firmy mogą otrzymać dofinansowanie na innowacyjne przedsięwzięcia.

Dofinansowanie z Horyzontu 2020 nie jest jednak łatwo zdobyć – o czym mogli się dotychczas przekonać składający wnioski. Jak wyliczono, w 79 konkursach, które przeprowadzono od grudnia 2013 r. do lutego 2015 r. w ramach Horyzontu 2020, wzięło udział 1828 polskich wnioskodawców, którzy uczestniczyli w przygotowaniu 1401 projektów. Z tego zaledwie 289 zostało wstępnie zaakceptowanych do otrzymania dofinansowania (w tym zaledwie 35 firm sektora MŚP, pozostałe to m.in. uczelnie, instytuty badawcze, organizacje publiczne). A to oznacza, że wskaźnik sukcesu, który określa skuteczność polskich wnioskodawców, wynosi 15,81 proc. (mówiąc w uproszczeniu: niespełna co szósty startujący w konkursach osiągnął sukces w postaci wstępnego zakwalifikowania zgłoszonego projektu). Ten wynik jest niestety niższy niż średnia unijna (dla całej UE wskaźnik wynosi 16,75 proc.). Łączna kwota przewidywanego dofinansowania dla wstępnie zaakceptowanych projektów z Polski to ok. 47 mln euro. To tylko 0,75 proc. kwoty, jaką do tej pory łącznie zdobyły wszystkie kraje UE (6,2 mld euro). Dla porównania: wartość wstępnie zaakceptowanych projektów z Niemiec to 1,5 mld euro, z Francji – 698 mln euro, z Holandii – 537 mln euro. Przedstawiamy najważniejsze informacje o aktualnych naborach.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane