Przedsiębiorcy zakładają głównie małe firmy, niepewna sytuacja utrudnia powstawanie większych spółek - wskazał we wtorek Dawid Sułkowski z PIE, komentując dane GUS. Według analityka spowolnienie gospodarcze najbardziej odbija się na branżach związanych z rynkiem nieruchomości.
Główny Urząd Statystyczny przekazał we wtorek, że w marcu 2023 r. z rejestru REGON wyrejestrowano 24 tys. 897 firm, czyli o 36,8 proc. więcej mdm. Jednocześnie w marcu zarejestrowano 37 tys. 871 firm, o 25,2 proc. więcej mdm. Liczba firm z zawieszoną działalnością spadła o 0,2 proc. mdm.
Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że blisko 37,9 tys. nowych firm, jakie przedsiębiorcy zarejestrowali w marcu, to o 7,4 proc. więcej niż rok temu. Według analityka obecnie powstają głównie małe przedsiębiorstwa – jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki cywilne.
"Niepewna sytuacja gospodarcza utrudnia rozwój większych firm. W sumie w marcu zarejestrowano o 9,5 proc. mniej spółek niż rok temu" - zauważył. Dodał, że łącznie w I kwartale br. działalność rozpoczęło o 5,8 proc. więcej nowych przedsiębiorstw niż przed rokiem.
W ocenie Sułkowskiego spowolnienie gospodarcze dotychczas nie przekłada się na zamykanie i zawieszanie działalności gospodarczej.
"W marcu liczba zamykanych firm wyniosła 24,9 tys. W całym I kwartale przedsiębiorcy wyrejestrowali ich o 0,3 proc. więcej niż przed rokiem" - podkreślił. Jak wskazał, liczba zawieszanych firm także pozostaje umiarkowana - w ostatnim miesiącu spadła o 1,5 tys. podczas gry rok temu wzrosła o 6,1 tys. "Może być to efekt wykreślania z rejestru firm, które nie wznowiły działalności od pandemii Covid-19" - ocenił. Łączna liczba firm z zawieszoną działalnością jest o 83,7 tys. większa niż rok temu - dodał.
Jak zauważył, spowolnienie gospodarcze mocniej oddziałuje na budownictwo i obsługę rynku nieruchomości. W pierwszym kwartale br. wyrejestrowano o 10,2 proc. więcej firm budowlanych niż w 2022 r. "Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe przekłada się też na niższą aktywność w obsłudze rynku nieruchomości" - podkreślił. Dodał, że w pierwszym kwartale liczba nowo zarejestrowanych firm z tej branży była 11,9 proc. niższa niż rok temu. (PAP)
autorka: Magdalena Jarco
maja/ pad/