W życie weszła kolejna nowelizacja ustawy systemowej wdrażająca ideę jednego okienka. W założeniu przedsiębiorca będzie mógł w jednym miejscu dokonać wszystkich formalności związanych z działalnością.

10 listopada 2022 r. weszła w życie zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), która ułatwia przedsiębiorcom dokonywanie zmian dotyczących ich ubezpieczenia. Stało się to w ramach ustawy z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która ma za zadanie, jaka sama nazwa mówi, uprościć procedurę, z którą mierzą się obywatele w życiu prywatnym i zawodowym.
Zgodnie z art. 36 ust. 10 ustawy systemowej zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych zawiera w szczególności następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej: PESEL, nazwisko, imiona, datę urodzenia, nazwisko rodowe, obywatelstwo i płeć, tytuł ubezpieczenia, stopień niepełnosprawności, posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty, wykonywany zawód, adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, adres zamieszkania, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, i adres zamieszkania. Jak zaś wynika z art. 36 ust. 14 ustawy systemowej o zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniu, dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania, płatnik składek zawiadamia ZUS poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zawierającego prawidłowe dane. Od 10 listopada 2022 r. o tych ostatnich zmianach płatnik składek może zawiadomić ZUS z wykorzystaniem formularza elektronicznego, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Chodzi tu o formularz elektroniczny zamieszczony na stronie internetowej CEIDG.
Zasada jednego okienka jest wprowadzana od 2004 r. Chodzi o to, aby wszystkie formalności związane z działalnością gospodarczą mogły być realizowane przez formularze dostępne w CEIDG.
Jak wyjaśniają twórcy ustawy w uzasadnieniu do projektu, zmiana ma na celu wprowadzenie ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy zgłaszają zmiany w kodzie ubezpieczenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jak zauważają, w dotychczasowym stanie prawnym zmiana kodu powinna być zgłaszana bezpośrednio do ZUS. W praktyce przedsiębiorcy zgłaszają zmiany na formularzu CEIDG-1, co powodowało, że ZUS i tak musiał kontaktować się z przedsiębiorcą i zobowiązywać go do przedłożenia nowego wniosku lub uzupełnienia złożonych dokumentów w ZUS. Jak zatem podkreślają projektodawcy, zmiana w ustawie systemowej to kolejny element realizacji idei tzw. jednego okienka. Chodzi o to, aby wszystkie formalności związane z działalnością gospodarczą mogły być realizowane przez formularze dostępne do złożenia przez CEIDG. Zasada jednego okienka jest rozszerzana konsekwentnie od 2004 r. a początkowo dotyczyła jedynie podmiotów rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Dla porządku warto wspomnieć o zmianach w treści art. 36b ust. 1 ustawy systemowej. Zgodnie z nim osoby prowadzące pozarolniczą działalność mogą dokonywać zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych (art. 36 ust. 1 ustawy systemowej), wyrejestrowywać z ubezpieczeń lub dokonywać zmiany danych wykazanych w tych zgłoszeniach na podstawie ustawy o CEIDG – z zastrzeżeniem zasad określonych w cytowanym wyżej art. 36 ust. 14. ©℗
Podstawa prawna
•art. 36 ust. 10 i 14 oraz art. 36b ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2185)
•art. 3 ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541)
•art. 13 ustawy z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. poz. 2185)