W kategorii mikrobiznes laureatem pierwszego miejsca została firma Level One Doradztwo Personalne Sp. z o.o. Powstała w 2000 roku z dużym wkładem i wykorzystaniem kapitału holenderskiego. Zajmuje się pośrednictwem w znalezieniu pracy zainteresowanym w Holandii.
Reklama
To pozwoliło spółce na blisko 300 tys. zł przychodu, które w porównaniu do roku 2012 dały 37-proc. wzrost. Miejsce drugie zajęła opolska spółka Bode Services. Zarejestrowana pod koniec 2009 roku, od samego początku działa w sektorze produkcji gotowych wyrobów metalowych. Jest w doskonałej kondycji, co znajduje potwierdzenie w danych finansowych. Miejsce trzecie zajęło w ostatecznym rozrachunku Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe M&M. Od 2008 roku działa w branży wynajmu i wypożyczenia wszelkiego rodzaju aut i samochodów. To pozwoliło na blisko 1 mln zł przychodu.
Wśród firm mikro pierwsze miejsce zajął laureat ubiegłorocznego rankingu spółka Grzybek z Opola. W porównaniu do roku 2012 poprawiła swoją pozycję o trzy lokaty. Mimo że historia firmy sięga kilku lat wstecz, to w obecnej formie działa od 2011 roku. Spółka jest producentem pieczarek. Firma dysponuje siedmioma nowoczesnymi halami o łącznej powierzchni ponad 1,8 tys. mkw. Swoją ofertę kieruje zarówno do odbiorców detalicznych, jak również prowadzących sprzedaż hurtową. Miejsce drugie zajęła spółka handlowa Agro Kombi z Gorzowa Śląskiego. Na rynku działa od 2008 roku. Specjalizuje się w sprowadzaniu z Austrii i sprzedaży hurtowej nawozów rolniczych i ogrodniczych, a także środków pszczelarskich. To wystarczyło w 2013 roku na ponad 4 mln zł przychodu i 1 mln zł zysku. Pierwszą trójkę zamyka Agroland z Krapkowic. Firma istnieje od 1996 roku. Przedmiotem działalności spółki jest produkcja artykułów rolnych. W tym przede wszystkim hodowla zwierząt, uprawa roślin, reprodukcja materiału siewnego.
Pierwsze miejsce wśród małych firm zajęła spółka Elemont. Prowadzi działalność w zakresie projektowania oraz kompleksowego wykonawstwa instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Firma rozpoczęła swą działalność w 1990 roku i od tego czasu systematycznie zwiększa swój przychód i zysk. Znalazło to odzwierciedlenie w licznych nagrodach i wyróżnieniach. W 2013 roku spółka otrzymała złoty Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, co potwierdza wysoki stopień rentowności, zdolności i płynności finansowej. Miejsce drugie zajęła firma Frech Polska – spółka handlowa, która od blisko 20 lat prowadzi hurtową sprzedaż maszyn i urządzeń przemysłowych. Ostatni rok dla spółki był niezwykle udany, bowiem nie tylko zwiększyła o ponad 90 proc. swoją sprzedaż, lecz także odnotowano blisko półmilionowy zysk. Pierwszą trójkę zamyka firma Nores. Specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu urządzeń dźwignicowych, a także w wykonywaniu konstrukcji stalowych, montażu maszyn i urządzeń. O zajęciu wysokiej pozycji w rankingu zadecydowała ogólna bardzo dobra kondycja finansowa, jak również rosnące przychody i zysk.
Wśród firm średnich pierwsze miejsce w ostatecznym rozrachunku zajęła spółka akcyjna SFD. Swoją działalność rozpoczęła w listopadzie 2010 roku. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest handel hurtowy i detaliczny odżywkami, suplementami diety oraz akcesoriami sportowymi. Zajmuje się również produkcją suplementów diety. To pozwoliło na ponad 46 mln zł przychodu, które stanowią w porównaniu do 2012 roku wzrost sprzedaży o blisko 67 proc. Miejsce drugie zajęło Przedsiębiorstwo Inwestycyjno-Remontowe Energetyki i Przemysłu Remak Rozruch. Obszarem działania firmy jest przede wszystkim montaż i modernizacja linii energetycznych oraz instalacji energetyki cieplnej. Zestawienie zamyka Ozas Esab Sp. z o.o. Polski oddział stanowi część globalnej grupy prowadzącej sprzedaż i oferującej wsparcie techniczne w 80 krajach, a także posiada 26 zakładów produkcyjnych na czterech kontynentach. Grupa Esab uznawana jest za światowego lidera w dziedzinie produkcji urządzeń i materiałów do spawania i cięcia. Polski odział w 2013 roku uzyskał ponad 174 mln zł przychodu.