Wśród tych najmniejszych z rocznym przychodem nieprzekraczającym 1 mln zł laureatem pierwszego miejsca została katowicka spółka Tech-Form. Od 2007 roku nieprzerwanie działa w sektorze produkcji urządzeń i przyrządów medycznych. Jest w doskonałej kondycji finansowej, o czym świadczą uzyskane wyniki.
Reklama
Uwagę przede wszystkim zwraca wysoka rentowność spółki. Miejsce drugie zajęła firma rodzinna Retos – autoryzowany dystrybutor aut Renault Trucks ze Skoczowa z sięgającymi lat 70. XX w. tradycjami w branży motoryzacyjnej. Swoją działalność w obecnej formie spółka rozpoczęła w 1997 roku. O zajęciu wysokiej pozycji zdecydowała dynamika wzrostu przychodów, który przez ostatnie dwa lata wyniósł 165 proc. Pierwszą trójkę zamyka producent odzieży sportowej z Mikołowa BodyDry. Na rynku działa od 2001 roku. Specjalizuje się w produkcji bielizny termoaktywnej – oddychającej i szybkoschnącej.
W kategorii firm mikro pierwsze miejsce zajęła spółka Profi Light z Chorzowa, ubiegłoroczny laureat trzeciego miejsca. Awans na pierwsze miejsce spółka zawdzięcza ponad 189-proc. wzrostowi sprzedaży. Biznesowy trzon firmy stanowi grupa pasjonatów zajmujących się od kilkunastu lat profesjonalnym oświetleniem. W ramach swojej działalności wykonuje projekty instalacji oświetleniowych dla budynków użyteczności publicznej, obiektów sportowych, handlowych czy oświetlenia drogowego. Miejsce drugie zajęła spółka Polmet. W obecnej formie działa od 2011 roku w branży transportowej. Ostatni rok pod względem finansów dla firmy był niezwykle udany, bowiem zwiększyła swoją sprzedaż z 533 tys. zł w 2012 roku do ponad 1,3 mln zł w 2013. Pierwszą trójkę mikro firm w województwie śląskim zamyka Rembud z siedzibą w Rybniku. To spółka budowlana, której głównym obszarem działalności jest prowadzenie pełnego nadzoru i kontroli nad procedurami i procesami inwestycyjnymi.
Pierwsze miejsce wśród małych spółek zajął Miły Dom, deweloper działający na rynku lokalnym od 2001 roku. Specjalizuje się w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym, a także zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. To w 2013 roku przyniosło blisko 10 mln zł przychodu, co stanowi w porównaniu do roku 2012 wzrost o ponad 167 proc. Miejsce drugie w tegorocznym zestawieniu zajęła spółka akcyjna Prymus z Tych. W tym roku obchodzi 20-lecie działalności. Działa na rynku hurtowej sprzedaży surowców chemicznych. Doskonałą kondycję potwierdzają liczne certyfikaty. Wśród tych także Certyfikat Wiarygodności Biznesowej nadawany przez Bisnode Polska i zaświadczający o stabilności i rzetelności. Miejsce trzecie zajął Fabmet z Bytomia. Firma powstała w 2006 roku. Głównym obszarem działalności firmy jest wytwarzanie konstrukcji spawanych dla większej części przemysłu ciężkiego. Uwagę zwraca nie tylko dynamiczny wzrost przychodów, lecz także wysoki stopień rentowności i zyskowności spółki w ostatnich dwóch latach działalności.
Wśród największych spółek w naszym zestawieniu pierwsze miejsce zajęła firma Global Work z Zabrza. Powstała w czerwcu 2007 roku jako odpowiedź na rosnące potrzeby rynku w zakresie technicznych zawodów specjalistycznych. Szerokie spektrum jej działalności obejmuje głównie usługi rekrutacji, selekcji i weryfikacji oraz zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów z branży budowlanej i przemysłu ciężkiego. O zajęciu pierwszego miejsca zdecydowała zarówno wysoka dynamika przychodów, jak i zyskowność firmy. Miejsce drugie zajęło Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Metkom z Żor – producent elementów metalowych działający na rynku od 2005 roku. Trzecią pozycję – podobnie jak w roku 2013 – zajęło przedsiębiorstwo Izo Blok z Chorzowa. Jest ono krajowym liderem w dziedzinie produkcji opakowań i elementów z tworzyw sztucznych. Działalność firmy związana jest głównie z przemysłem motoryzacyjnym i logistyką.