Województwa śląskie i opolskie są sobie bliskie geograficznie i kulturowo, a jednak gospodarka bardzo je różni
Dziennik Gazeta Prawna
Województwo śląskie jest najbardziej uprzemysłowionym regionem w skali całego kraju. Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie mają świetnie rozwiniętą infrastrukturę, z wieloma bardzo dobrze prosperującymi ośrodkami przemysłowymi.
Tradycyjnie w gospodarce województwa śląskiego dominuje sektor węglowy, który dostarcza ponad 90 proc. węgla kamiennego w Polsce. Ponadto prym w regionie wiodą branże przemysłu ciężkiego, m.in. hutniczy, metalowy i elektromaszynowy i chemiczny. Jak zwraca uwagę przedstawiciel naszego partnera w rankingu Bisnode Polska Tomasz Starzyk, w ostatnim czasie coraz większy wkład w rozwój województwa mają jednak firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Potwierdzeniem tej tendencji jest tegoroczne zestawienie Skrzydła Biznesu, w którym znów dominują firmy rodzinne.
Wiele z najmniejszych firm w województwie śląskim prowadzi działalność w sektorze przemysłowym, co oddaje charakter regionu. Większość z nich to mniejsze przedsiębiorstwa z branży metalurgicznej, nie brakuje jednak także firm transportowych i produkujących maszyny i urządzenia dla przemysłu.
W przeciwieństwie do uprzemysłowionego Górnego Śląska województwo opolskie nie jest siedliskiem wielkich przedsiębiorstw. Niemal 80 proc. pracowników jest zatrudnionych w sektorze MSP. Gospodarka Śląska Opolskiego opiera się przede wszystkim na sektorze usług, wśród których na czoło wysuwają się transport i usługi budowlane. Jak podkreśla Tomasz Starzyk, województwo opolskie należy niestety do tych, które wciąż borykają się z problemem bezrobocia. Nie brakuje jednak ludzi przedsiębiorczych, którzy tworzą własny biznes i prowadzą go z powodzeniem przez lata.