W ostatnich 20 latach w Polsce dokonał się znaczący, jeden z największych w Europie, postęp dotyczący efektywnego wykorzystania energii – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Mimo to potencjał polskiej gospodarki w zakresie możliwości oszczędzania energii oszacowano na 30 – 35 proc., a polskiego przemysłu – na ok. 25 proc.

Nie ma takiej gałęzi gospodarki, która nie zużywałaby energii, a wszystkie liczące się na rynku przedsiębiorstwa starają się zoptymalizować zarządzanie jej poborem. Racjonalizacja zużycia energii to działanie przynoszące szybkie i wymierne efekty. Liczne firmy mają już za sobą wprowadzenie najprostszych, beznakładowych lub niskonakładowych rozwiązań. Pozostało jednak jeszcze wiele możliwości, które warto podjąć, mimo konieczności poniesienia kosztów.

Zachęty do podejmowania działań energooszczędnych stworzyła ustawa o efektywności energetycznej. Wprowadza ona mechanizm białych certyfikatów, umożliwiając uzyskanie dodatkowych korzyści finansowych, a tym samym poprawy opłacalności podejmowanych przedsięwzięć. By przeprowadzić takie działania, często trzeba jednak skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na produkty proponowane przez sektor bankowy.

Racjonalizację zużycia energii można przeprowadzić, korzystając z Kredytu Energooszczędnego dostępnego w BOŚ Banku. Jest on przeznaczony na finansowanie różnorodnych inwestycji służących zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej, takich jak:

● wymiana i modernizacja przemysłowych silników elektrycznych,

● modernizacja technologii na mniej energochłonną,

● wykorzystanie energooszczędnych wyrobów i urządzeń w nowych instalacjach.

Można nim sfinansować np. wymianę i modernizację oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego obiektów oraz inne przedsięwzięcia służące oszczędności energii elektrycznej. Kredyt skierowany jest między innymi do przedsiębiorstw. Jednym z wymogów banku przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu jest przedstawienie kalkulacji wielkości planowanej oszczędności energii i wynikających z niej oszczędności finansowych. Jeśli pozwalają one na spłatę zadłużenia w okresie nieprzekraczającym 10 lat, bank może odstąpić od wymogu złożenia przez kredytobiorcę prognoz finansowych na okres kredytowania. Ocena zdolności kredytowej dokonywana jest wtedy w oparciu o bieżące dane finansowe oraz planowane oszczędności w kosztach energii elektrycznej.

Inwestycje zmierzające do poprawy efektywności energetycznej mogą być finansowane również przy udziale innych kredytów bankowych. W kilku województwach na udzielanie kredytów z przeznaczeniem na tzw. czystszą produkcję, obejmującą m.in. oszczędność energii, a także na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, pozwalają umowy banku z Wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dzięki udziałowi środków Funduszy są to kredyty preferencyjne – o oprocentowaniu niższym niż stosowane standardowo. Również korzystne warunki oferuje BOŚ Bank we współpracy z zagranicznymi instytucjami finansowymi, w szczególności z KfW Bankengruppe. Kredyty z linii KfW charakteryzują się m.in. możliwością uzyskania długiego (do 2 lat) okresu karencji w spłacie kapitału.

Prognozy mówią o nadchodzącym wzroście cen energii. Warto przygotować się na taką ewentualność.

Grażyna Kasprzak, ekspert ds. Inżynierii Środowiska, Bank Ochrony Środowiska SA

PARTNER OPRACOWANIA

Wejdź na www.bosbankdlafirm.pl i przekonaj się, jak Twoja firma może zyskać na ekologii!