Jakie konto będzie najodpowiedniejsze dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą od roku? Na to pytanie odpowiadają analitycy porównywarki TotalMoney.pl, którzy sprawdzili co banki mogą zaoferować tym właśnie klientom

Kilka miesięcy szukaliśmy najlepszego konta bankowego dla przedsiębiorcy dopiero rozpoczynającego działalność. Teraz analitycy porównywarki TotalMoney.pl „pod lupę” wzięli konta, z których mógłby korzystać firmy prowadzące działalność od roku. Co prawda przedsiębiorca może korzystać z konta, które założył rozpoczynając swoją przygodę z biznesem. Może. Trzeba jednak pamiętać o tym, że – jak mówi przysłowie – „apetyt rośnie w miarę jedzenia”, a co za tym idzie, wraz z rozwojem firmy zwiększają się oczekiwania względem obsługi bankowej firmy.

Zakładasz firmę? Porównaj oferty kont i znajdź ofertę dla siebie

Jakie założenia przyjęliśmy?

Średnie saldo na rachunku naszego „modelowego” przedsiębiorcy wynosi 5 500 zł. Nasz klient wykonuje w miesiącu 10 przelewów internetowych (wśród nich są 2 przelewy do ZUS i 1 do US) a także dwa przelewy błyskawiczne, za pośrednictwem wydanej do rachunku karty płatniczej wykonuje transakcje bezgotówkowe na kwotę 700 zł miesięcznie. Nasz klient pięć razy w miesiącu wypłaca gotówkę z bankomatu. Dwie z tych wypłat dokonywane są z urządzeń nie należących do banku prowadzącego rachunek naszego klienta. Jeśli nasz klient posiada nadwyżki finansowe lokuje je na koncie oszczędnościowym. W rankingu porównujemy konta dla firm oferowane przez banki komercyjne.

Co i jak ocenialiśmy?

Dwa punkty przyznawaliśmy za brak opłat za prowadzenie konta. Dodatkowe dwa punkty bank mógł zdobyć jeżeli konto i wydana do niego karta debetowa były darmowe „bezwarunkowo”. Jeden punkt przyznawaliśmy za brak opłat za: wydanie i użytkowanie karty debetowej, darmowe wypłaty bankomatu (zarówno „własnego” jak i „obcego”) oraz za konto oszczędnościowe, którego oprocentowanie wynosi co najmniej 2,5% w skali roku. Pół punktu można było zdobyć za: bezpłatny zewnętrzny przelew internetowy (w tym przelew do ZUS i US), za możliwość wykonania przelewu błyskawicznego oraz za możliwość korzystania z aplikacji mobilnej na smartfon lub tablet.

Konto dla firmy działającej od roku
Pozycja 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
Liczba punktów 10 9,5 9
Bank/Nazwa rachunku/pakietu Meritum Bank ICB Pakiet Meritum Bez Granic ING Bank Śląski Konto z Lwem Direct Deutsche Bank Polska dbNET Biznes Bank Pekao SA Mój Biznes Mobilny Idea Bank Konto Firma To Ja 
Wniosek online SPRAWDŹ SPRAWDŹ SPRAWDŹ
Mies. opłata za rachunek/pakiet 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Zewn. przelew internetowy 0,00 zł 0,90 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Przelew do ZUS 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Przelew do US 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Przelew błyskawiczny TAK (5 zł) TAK (10 zł) NIE NIE NIE
Wydanie karty płatniczej 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Mies. opłata za kartę płatniczą 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Wypłata z bankomatu (własny i partnerskie) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 2,99 zł
Aplikacja bankowości mobilnej na smartfon lub tablet? NIE TAK NIE TAK NIE
Element oszczędnościowy: oproc. konta oszczędnościowego ≥ 2,5% (dla 2 tys. zł)? brak w ofercie NIE (1,70%) NIE (2,00%) brak w ofercie TAK (2,75%)
Darmowe konto bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK NIE TAK
Darmowa karta debetowa bez dodatkowych warunków TAK NIE NIE NIE NIE
Założenia: 1) Klient prowadzi działalność gospodarczą od 12 miesięcy 2) Średnie saldo na jego rachunku to 5 500 zł 3) Miesięcznie wykonuje (za pomocą bankowości internetowej): - 10 internetowych przelewów zewnętrznych (w tym 2 przelewy do ZUS i 1 do US) - 2 przelewy błyskawiczne 4) Wykonuje miesięcznie 5 transakcji kartą do rachunku na 700 zł miesięcznie 5) Miesięcznie dokonuje 5 wypłat z bankomatów: - 3 z bankomatu własnego (partnerskiego) - 2 z bankomatu "obcego" 6) Nadwyżki finansowe (jeżeli są) lokuje na koncie oszczędnościowym Źródło: TotalMoney.pl Stan na 31 stycznia 2014 r.
pdf icon Najlepsze konto dla firmy działającej od roku
pobierz plik

Zwycięzców jest… trzech!

Pierwsze miejsce – ex aequo – zajęły: Pakiet Meritum Bez Granic Meritum Banku, Konto z Lwem Direct ING Banku Śląskiego oraz dbNET Biznes Deutsche Banku Polska. Każde z tych konto zdobyło po 10 punktów.

Posiadacz Pakietu Meritum Bez Granic nie ponosi kosztów związanych z prowadzeniem złotowego rachunku bieżącego, rachunków pomocniczych w złotych lub w walutach wymienialnych, korzystaniem z karty debetowej do rachunku (pod warunkiem dokonania za jej pośrednictwem transakcji bezgotówkowej na kwotę co najmniej 200 zł miesięcznie) oraz systemu bankowości elektronicznej. Może także bezpłatnie wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów na terenie Polski. Konto firmowe w Meritum Banku można otworzyć bez wychodzenia z domu, bez wizyty w oddziale i bez potrzeby przedstawiania bankowi dokumentów rejestrowych, a czas potrzebny na otwarcie rachunku wynosi 15 minut!

Także oferowane przez ING Bank Śląski Konto z Lwem Direct prowadzone jest bezpłatnie. Jego posiadacz nie ponosi też kosztów związanych z wypłacaniem gotówki ze wszystkich bankomatów znajdujących się na terenie Polski. Łyżką dziegciu w tej beczce miodu są płatne zewnętrzne przelewy wykonywane przez Internet. Ich koszt to 0,90 zł. Przelewy do ZUS i US są darmowe. Wydana do rachunku karta debetowa jest bezpłatna pobrana pod warunkiem dokonania przy jej użyciu transakcji bezgotówkowych na kwotę 300 zł. ING Bank Śląski oferuje możliwość lokowania nadwyżek finansowych na koncie oszczędnościowym oprocentowanym w wysokości 1,7% w skali roku (dla kwoty poniżej 100 000 zł).

Trzecim złotym medalistą jest rachunek dbNET Biznes Deutsche Banku Polska. Jest on także prowadzony bezpłatnie. Jego posiadacz nie płaci ponadto za: wypłaty z bankomatów w Polsce i na całym świecie, krajowe przelewy dokonywane przez Internet (w tym do ZUS i US) oraz za korzystanie z karty płatniczej – pod warunkiem dokonania za jej pośrednictwem co najmniej jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu. Rachunek dbNET Biznes jest dostępny w pakiecie z darmowym kontem oszczędnościowym db Oszczędna Firma. Jego oprocentowanie wynosi 2% w skali roku.

A kto zajął drugie i trzecie miejsce?

Drugie miejsce i 9,5 punktów zdobył Pakiet Mój Biznes Mobilny Banku Pekao SA. Na trzecim zaś znalazło się Konto Firma to Ja Idea Banku, które otrzymało 9 punktów.

Pakiet Mój Biznes Mobilny to nowość w ofercie Banku Pekao SA. Oferowany jest od końca sierpnia 2013 r. Oto jak o jego zaletach mówi o nim sam bank: „Pakiet Mój Biznes Mobilny oferuje oprócz wszystkich bezprowizyjnych bankomatów w Polsce - dziesięć darmowych przelewów internetowych do banków krajowych, bezpłatne przelewy do US, ZUS oraz na rachunki prowadzone w Pekao. Klienci korzystający z tego Pakietu będą mieli dostęp do w pełni transakcyjnej bankowości mobilnej z autodealingiem, czyli przewalutowania między rachunkami własnymi z preferencyjnym kursem walutowym, oraz do programu rabatowego „Płać kartą, bo warto!”. Do Pakietu Mój Biznes Mobilny można dołączyć rachunki prowadzone nie tylko w PLN, ale także w następujących 17 walutach: EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, RUB, LTL, LVL, TRY, ZAR.”

Konto Firma to Ja prowadzone jest bezpłatnie. Jego posiadacz rachunku nie ponosi ponadto kosztów związanych z użytkowaniem karty płatniczej (pod warunkiem dokonania za jej pośrednictwem co najmniej pięciu transakcji bezgotówkowych), bezpłatnie wypłaca pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce. Korzysta także z bezpłatnych przelewów przez Internet. Posiadacz konta Firma to Ja może też lokować nadwyżki finansowe na rachunku oszczędnościowym. Jego oprocentowanie wynosi 2,75% w skali roku.

Porównaj online konta dla firm z dostępem przez Internet

Niezależnie od okresu prowadzenia działalności gospodarczej istotną sprawą są koszty – w tym te związane z korzystaniem z usług bankowych. Dlatego też cieszy fakt, że za prowadzenie wszystkich kont, które znalazły się z czołówce naszego zestawienia nie jest pobierana opłata. Jedynie w przypadku Banku Pekao SA opłata ta nie będzie pobierana pod warunkiem comiesięcznego zasilania rachunku kwotą co najmniej 2 000 zł. Nie jest to jednak – jak się wydaje – warunek zbyt trudny do spełnienia.
Tagi: TotalMoney.pl, konto firmowe, konto dla firmy, firma, działalność gospodarcza