Według ekspertów nie tylko poprawia to płynność finansową przedsiębiorstw, ale również powoduje, że więcej środków będą mogły one zainwestować. Expander sprawdził więc na jakich lokatach i funduszach najbardziej opłaca się ulokować im nadwyżki w krótkim okresie czasu.
Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów oraz Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych małe i średnie firmy mają największe problemy z wyegzekwowaniem zaległych płatności. Jest to główna bariera rozwoju dla 61% przedsiębiorstw. Do niedawna firmy, mimo iż ich kontrahenci opóźniali się z płatnościami lub termin ich uregulowania był bardzo długi, miały obowiązek opłacenia podatku VAT, co wpływało negatywnie na płynność finansową.
Rząd wprowadził jednak rozwiązanie, które w pewnym stopniu zniweluje negatywne skutki zatorów płatniczych. Firmy z obrotami do 1,2 mln euro mogą bowiem odprowadzić VAT nie po wystawieniu faktury, ale dopiero po uzyskaniu za nią zapłaty. - Dla wielu firm z sektora MŚP będzie to duży „oddech”, a w niektórych przypadkach powstaną nawet nadwyżki finansowe, które warto rozsądnie ulokować. Warunkiem ich zainwestowania powinna być jednak gwarancja ochrony kapitału i krótki okres deponowania, który umożliwi firmie szybki dostęp do środków i zapewni jej płynność finansową – mówi Piotr Nowak, Dyrektor ds. Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych w firmie Expander.
Jaka lokata najlepsza na krótki okres?
Expander sprawdził ile mała firma zarobi na lokacie w czasie jednego i trzech miesięcy. Standardowo na okres jednego miesiąca banki oferują oprocentowanie od 1,30% (PKO BP) za lokatę do kwoty 10 tys. nawet do 4,60% (Idea Bank Lokata Przedsiębiorcza). W przypadku trzech miesięcy analogicznie oferty przedstawiają się następująco: od 1,30% (PKO BP) do 5,10% (Idea Bank).
Poniżej przedstawiamy przykładową kalkulację dla lokaty dla przedsiębiorstw, którą można znaleźć w standardowej ofercie Meritum Banku. Przedsiębiorca w trzy miesiące uzyska na niej następujące odsetki:
Na pierwszy rzut oka zyski nie zaskakują, jednak według ekspertów Expandera należy na nie patrzeć w dłuższej perspektywie czasu – Przy założeniu, że firma będzie regularnie dysponowała nadwyżkami finansowymi, które będzie reinwestowała w krótkoterminową lokatę zyski mogą okazać się zadowalające. Przede wszystkim pieniądze na lokacie stale pracują, a nie są pożerane przez inflację, jak ma to miejsce na niskooprocentowanym rachunku bankowym. Co ważne, lokata to również gwarancja, że nie stracimy wpłacanych na nią środków pieniężnych – mówi Piotr Nowak z firmy Expander.
Fundusz inwestycyjny opłaca się MŚP?
Z kolei przedsiębiorców, którzy szukają innych alternatyw w lokowaniu krótkoterminowych nadwyżek finansowych mogą zainteresować inwestycje w fundusze. - Pierwszym kryterium jakie przedsiębiorca powinien brać przy ich wyborze jest nie tylko historyczna stopa zwrotu oraz sytuacja panująca na rynku kapitałowych lub długu , ale przede wszystkim bezpieczeństwo lokowanego kapitału oraz możliwość upłynnienia środków – mówi Piotr Nowak z Expandera.
Fundusze są więc ciekawym pomysłem w przypadku inwestycji MŚP, ale tylko wtedy, gdy dotyczą rynku pieniężnego oraz ewentualnie obligacji skarbowych, ale nie korporacyjnych.
- Analizując medianę stóp zwrotu w przypadku funduszy dłużnych krajowych za okres miesiąca wynosiła ona 1,21%, natomiast w okresie trzech miesięcy 3,9%. Z kolei patrząc na ostatnie wyniki funduszy dłużnych krajowych miesięczna stopa zwrotu wśród najlepszych z nich wyniosła 2,31 % (PZU Papierów Dłużnych POLONEZ) i 1,98% (KBC Delta SFIO). Natomiast w okresie ostatnich trzech miesięcy wśród najlepszych funduszy dłużnych krajowych możemy wyróżnić również PZU POLONEZ, który dał zarobić 7,10 % oraz UniObligacje Aktywny z wynikiem 6,30% – mówi Piotr Nowak.
– Mediana stóp zwrotu w przypadku funduszy pieniężnych i gotówkowych za okres miesiąca wyniosła 0,51%, natomiast za trzy miesiące 1,7%. Wśród tej grupy najlepsza stopa zwrotu po miesiącu wyniosła 1,25% (Skok Gotówkowy) oraz 1,21% (UniKorona Pieniężny). Za okres trzech miesięcy fundusze z najlepszymi wynikami to Amplico Pieniężny 3,40% oraz Opera Pecunia.pl 3,00% - analizuje ekspert Expandera.
Wybierając sposób lokowania firmowych pieniędzy należy pamiętać o tym, że fundusze inwestycyjne otwarte cechują się dużą płynnością – Dzięki temu można bez problemu wycofać z nich pieniądze w każdej chwili bez utraty zysku, co jest szczególnie istotne gdyż kontrahenci regulują płatności w różnych terminach, co niesie ze sobą konieczność podjęcia środków i opłacenia VAT. Na lokacie pieniądze są natomiast zamrażane i jeśli zachodzi konieczność wypłaty kapitału przed jej okresem zapadalności, naliczone odsetki najczęściej przepadają – mówi Piotr Nowak z Expandera. – Inną istotną kwestią jest bezpieczeństwo lokowania pieniędzy. Mimo wszystko fundusze, nawet bezpieczne mogą nie przynieść dodatniej stopy zwrotu w krótkiej perspektywie czasu – podsumowuje ekspert.