Ostatnia zmiana w podatku VAT zaproponowana przez Ministerstwo Gospodarki jest istotna, ale z w żaden sposób nie rozwiązuje problemów przedsiębiorców. Im najbardziej przeszkadza stopień skomplikowania przepisów. Są skomplikowane do tego stopnia, że gubią się w nich nawet urzędnicy skarbowi.

Małe firmy nie będą musiały odprowadzać podatku VAT od faktur, za które nie dostały wcześniej pieniędzy - tak w największym skrócie można opisać propozycję Ministerstwa Gospodarki, którą zajmował się wczoraj rząd. Raczej nie ma wątpliwości, że wejdzie ona w życie, chociaż początkowo przeciwstawiał się jej minister Jacek Rostowski. Zmiana powinna ułatwić prowadzenie działalności części przedsiębiorców, którzy dzisiaj muszą płacić VAT, nawet jeżeli kontrahent nie wywiąże się z umowy i nie zapłaci za wykonaną usługę czy towar.

Jak pokazuje raport Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, tylko 35 procent firm dostaje pieniądze w terminie. Najgorzej sytuacja wygląda w branży budowlanej oraz turystycznej, gdzie opóźnienia w płatnościach są najdłuższe i często zagrażają stabilności finansowej przedsiębiorstw.

Na pierwszy rzut oka propozycja wydaje się więc korzystna, jednak prawdziwe problemy z podatkiem VAT leżą zupełnie gdzie indziej. - "Cóż, ustawę o VAT po prostu należałoby napisać od nowa" - mówi Andrzej Sarna z Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy. - "Na dzień dzisiejszy do jej przepisów powstało ponad sto tysięcy interpretacji. Nic dziwnego, że nie są w stanie się w niej połapać ani przedsiębiorcy, ani sami urzędnicy."

Andrzej Sarna przypomina, że przepisy regulujące kwestie z podatkiem VAT w całej swojej historii były już nowelizowane ponad czterdzieści razy. Część najnowszych zmian wejdzie w życie 1 grudnia tego roku, kolejne 1 stycznia 2013 roku, a jeszcze następne z początkiem lipca. To efekt w sumie trzech projektów zmian, które powstawały w tym samym czasie, w ogromnej mierze na potrzeby dostosowania naszych przepisów do reguł unijnych.

- "Nie oszukujmy się. Ustawy o VAT nie da się napisać tak, by była zrozumiała dla wszystkich. Nie znaczy to jednak, że nie dałoby się zrobić tego prościej, dbając przede wszystkim o stabilność systemu podatkowego w Polsce" - zauważa Jerzy Martini, ekspert z rady podatkowej przy PKPP Lewiatan. - "W tej chwili mamy bowiem do czynienia z sytuacją wręcz odwrotną, w której wprowadza się kolejne zmiany bez ich dokładnego przemyślenia. A pociąga to za sobą chociażby dodatkowe koszty szkoleń zarówno dla pracodawców jak i dla urzędników."

Zapytani przez Money.pl eksperci zamykają problemy związane z podatkiem VAT w kilku podstawowych obszarach: po pierwsze, sposoby rozliczania się przez przedsiębiorców, po drugie niejasności związane z mnogością zasad odliczeń podatku VAT i wreszcie terminy oczekiwania na jego zwrot. To wszystko pozostawia nie tylko pole do wielu różnych interpretacji przez urzędników, ale również daje możliwość nadużyć, na których straty ponosi z kolei budżet państwa. Przy tych problemach nawet kwestia samego zróżnicowania stawek podatku VAT wydaje się mało skomplikowana.Dariusz Borczyk prowadzi firmę "Dompol", zajmującą się produkcją części meblowych. Zatrudnia około 80 osób i większość produkcji sprzedaje na eksport, głównie do Niemiec i Wielkiej Brytanii. Zapytany o podatek VAT zauważa, że jednym z największych problemów eksporterów są w tej chwili długie terminy oczekiwania na zwrot podatku z urzędu skarbowego. - "Załóżmy, że kupujemy towar na początku lipca i płacimy za niego pełny VAT. Potem produkujemy i sprzedajemy nasze produkty za granicę po zerowej stawce. W praktyce zwrot podatku z towaru kupionego w lipcu dostaniemy dopiero w październiku" - tłumaczy prezes Borczyk.

Według niego, to zdecydowanie za długo, bo przez ten czas firmy zamiast inwestować we własny rozwój, niejako finansują działalność administracji państwowej. Zgadza się z nim Katarzyna Rola-Stężycka z firmy księgowej Tax Care. - "Ten termin powinien być krótszy. Pozwoliłoby to na lepsze odzwierciedlenie zasady neutralności podatku VAT. Obecnie przez ten czas to przedsiębiorca de facto ponosi ekonomiczny ciężar podatku" - uważa.

Na problemy związane z terminami rozliczania VAT zwraca też uwagę Jerzy Martini z PKPP Lewiatan. Chodzi jednak nie o sam zwrot podatku przez urząd skarbowy, a termin jego płatności przez przedsiębiorstwo. Zauważa, że po wprowadzeniu forsowanych obecnie przez resort finansów zmian, na przykład przedsiębiorstwa budowlane w praktyce będą musiały regulować go miesiąc wcześniej niż dotychczas. A to może oznaczać dla nich dodatkowe problemy z zachowaniem płynności finansowej, zwłaszcza w okresie kryzysu w branży budowlanej.

- "Rząd robi teraz zasłonę dymną proponując zmiany dla małych firm, a tak naprawdę bocznymi drzwiami wprowadza przepisy, które mogą zwiększyć problem zatorów płatniczych" - twierdzi Jerzy Martini.

Specjaliści twierdzą również, że w ustawie jest sporo absurdów, na przykład konieczność prowadzenia ewidencji osób, którym firma wręczyła nieodpłatnie prezenty, których wartość jest wyższa niż 10 złotych, ale nie przekracza 100 złotych rocznie.

- "Są to wartości niezmieniane od lat i w związku z tym niedostosowane już do realiów gospodarczych. Resort finansów zamierzał podnieść te kwoty dwukrotnie od nowego roku, jednak ze względu na konieczność domknięcia budżetu na 2013 rok wycofał się z tej propozycji" - zauważa Katarzyna Rola-Stężycka z Tax Care. - "Tego problemu nie ma z prezentami o wartości poniżej 10 złotych." Pytanie tylko, jakie drobne prezenty mają obecnie wartość mniejszą niż 10 złotych.

Łukasz Pałka, Money.pl