Jednak SuperKsięgowa to nie tylko księga przychodów i rozchodów. To model rachunkowości czwartej generacji – zawierający wiedzę księgową, a jednocześnie przyjazny w obsłudze również przez osoby bez specjalistycznego przygotowania. Jest on ukierunkowany na wspomaganie kontroli biznesu – ewidencjonowanie księgowe nie jest tu celem samym w sobie.
Z potencjału SuperKsięgowej mogą korzystać również biura rachunkowe. Zyskują one wówczas na konkurencyjności przez skrócenie czasu obsługi Klientów. Jest to możliwe dzięki automatyzacji takich procesów jak: powiadomienia, księgowanie czy śledzenie statusu Klienta. W zamierzeniu rola biur rachunkowych ma się zmienić z pasywnej na aktywną – opartą na doradztwie i śledzeniu przepisów.

- Najpierw była księgowość ręczna na papierze, tzw. amerykanka. Następnie pojawiły się systemy informatyczne dla księgowych, a potem narodziła się rachunkowość online z podstawową funkcjonalnością dla nie-księgowych. Teraz czas na kolejny krok, czyli solidny i bezpieczny system nowej generacji – owoc kilkunastu miesięcy testów przeprowadzanych przez księgowych i informatyków oraz konsultacji z ekspertami: biurami rachunkowymi i mikroprzedsiębiorcami. Wszystko to z myślą o małych firmach, które są podstawą polskiej gospodarki. Chcemy je wspierać w codziennej pracy i obowiązkach. Dodatkowo, dzięki naszej usłudze mogą one zaoszczędzić nawet 80% wydatków na księgowość rocznie (przy założeniu, że koszt obsługi miesięcznej małej firmy wynosi ok. 250 zł) – mówi Patrycja Strzelecka, dyrektor zarządzająca SuperKsięgowej SA.

A jak SuperKsięgowa wspiera przedsiębiorcę w czynnościach księgowych? Przede wszystkim umożliwia mu dostęp do informacji, które dotychczas były zarezerwowane dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością: bilansu płatniczego czy stanu przepływów pieniężnych. Użytkownicy mogą skorzystać z wielu przydatnych i unikalnych funkcjonalności takich jak mailowe/SMS-owe przypomnienia o wpłatach do ZUS, zapłacie podatku czy wysyłce deklaracji do urzędu skarbowego. SuperKsięgowa umożliwia też monitorowanie wartości podatku czy śledzenie na bieżąco wyników finansowych firmy. Program śledzi też stan zapłaty za faktury i automatycznie wysyła monity do Klientów. Daje również możliwość wysyłania dłużnikom wezwań do zapłaty.

Ważną zaletą SuperKsiegowej jest dostęp do systematycznie rozbudowywanego katalogu ekspertów z różnych dziedzin. Za niewielką opłatą przedsiębiorca może uzyskać doradztwo z zakresu podatków, rachunkowości, prawa czy nawet marketingu. Lista ekspertów będzie się systematycznie rozrastać zarówno w zakresie ilości, jak i zakresu porad.

Z myślą o bezpieczeństwie użytkowników wdrożony został system zarządzania bezpieczeństwem informacji wg normy ISO:27001. To rozwiązanie stosowane w renomowanych instytucjach finansowych, bankach oraz firmach ubezpieczeniowych na całym świecie.

Ważne dla nas są opinie i sugestie mikroprzedsiębiorców, dlatego uruchamiamy program pilotażowy. 1000 użytkowników przez 2 miesiące będzie testować system wg ustalonego scenariusza. W ten sposób chcielibyśmy sprawdzić, jakich jeszcze rozwiązań oczekują od nas przedsiębiorcy i co możemy usprawnić. W zamian za poświęcony nam czas wszyscy testujący otrzymają nagrody rzeczowe oraz możliwość korzystania z systemy za darmo przez 12 miesięcy, oszczędzając w ten sposób do 600 zł – wyjaśnia Patrycja Strzelecka.
W ramach działań promocyjnych planowana jest kampania wizerunkowa w Internecie, skierowana przede wszystkim do osób, które chcą założyć działalność gospodarczą oraz do już działających przedsiębiorców, poszukujących sposobów na optymalizację kosztów. Od września SuperKsięgowa jest też obecna na Facebooku.

Według ekspertów wartość rynku usług księgowości online w 2015 roku ma osiągnąć wartość 2 miliardów złotych (Analiza rynku usług księgowych online, Fundacja Starter). SuperKsięgowa zakłada, że do tego czasu będzie w czołówce dostawców tego rodzaju rozwiązań. W ciągu trzech lat chce pozyskać ok. 200 000 użytkowników.

SuperKsięgowa SA z kapitałem 2 000 000 PLN jest powiązana ze spółką Extor SA, specjalizującą się w obsłudze księgowej, podatkowej i płacowej podmiotów polskich oraz przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym i przedstawicielstw międzynarodowych korporacji. Udziałowcem grupy jest natomiast Compagnie Fiduciairie, firma z trzydziestoletnią tradycją w obsłudze małych i średnich firm we Francji.