Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

autor: Michał Koralewski13.06.2017, 08:16; Aktualizacja: 13.06.2017, 08:37
biznes, firma

Dwukrotne podwyższenie kwoty roszczeń, które mogą zostać objęte tym postępowaniem, może się przyczynić do znacznego przyspieszenia rozpoznawania większej liczby spraw drobnych, w których prowadzenie pełnego postępowania dowodowego nie jest konieczne.źródło: ShutterStock

OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. szuka możliwości wyegzekwowania roszczeń, jakie ma wobec dostawcy podzespołów do budowy linii produkcyjnej, XYZ sp. z o.o. Roszczenia wynikają z rękojmi. Po dostarczeniu zamówionego towaru okazało się, że część elementów ma wady ukryte, których nie można było wykryć podczas odbioru towaru. W efekcie – jako że nie zostały one naprawione – po długiej wymianie pism zarząd spółki ABC postanowił złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów. Obawiając się, że spółka XYZ dobrowolnie nie zwróci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru oraz jego faktyczną wartością, zarząd ABC zaczął poszukiwać sposobów przymuszenia sprzedawcy do zapłaty. W pierwszej kolejności zamierzano wpisać nielojalnego kontrahenta do rejestru długów prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Rozważane jest także wystąpienie z powództwem cywilnym przeciwko dostawcy. Kwota roszczenia nabywcy to ok. 20 tys. zł. Zarząd spółki ABC niepokoi się, bo otrzymał również, na razie niesprawdzoną, informację o rzekomym znacznym zadłużeniu spółki, która dostarczyła jej towar. Posiada też informację, że XYZ sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta. Postanowiono zatem zbadać prawne możliwości zabezpieczenia się na tej nieruchomości, a także faktyczną skuteczność takiego zabezpieczenia. W szczególności zaś, czy możliwe będzie dokonanie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez XYZ spółkę z o.o. pomimo udzielenia zabezpieczenia na rzecz powoda przez sąd cywilny, które to miałoby mieć postać stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości użytkowanej przez dłużnika.

● ETAP I Przedstawienie problemów

Na spotkanie z prawnikiem członkowie zarządu spółki ABC przybyli w pełnym składzie: Adam Nowak, prezes zarządu, Anna Nowak, wiceprezes, Jan Kowalski, członek zarządu. Liczyli, że dzięki rozmowie z profesjonalistą uda im się wypracować najlepszą strategię dochodzenia wierzytelności od XYZ sp. z o.o. Pieniądze pochodzące z obniżenia ceny – blisko 20 tys. zł – były bowiem niezbędne do naprawy wadliwych podzespołów.

– Dzień dobry, panie mecenasie – posiedzenie rozpoczął Adam Nowak, prezes zarządu ABC sp. z o.o. – Cieszę się z pana przybycia na nasze zebranie. Jak pan już wie, mamy poważny problem z dochodzeniem roszczenia od naszego dostawcy. Opisałem go panu w rozmowie telefonicznej.

– Dzień dobry. Witam państwa, dziękuję za zaproszenie – przywitał się radca prawny.

– Ponieważ w zebraniu uczestniczą wszyscy członkowie zarządu, a nie wszyscy znają dokładnie szczegóły, na początku opiszę nasze dotychczasowe działania – kontynuował prezes. I opowiedział, jak to kilka miesięcy wcześniej, planując rozwój nowej linii produkcyjnej, spółka zakupiła w firmie XYZ standardowe podzespoły do jej budowy. Obie spółki dotychczas ze sobą nie współpracowały, jednak oferta XYZ była najkorzystniejsza na rynku. Po dostarczeniu zamówionego towaru oraz rozpoczęciu montażu okazało się, że część elementów posiada wady ukryte, które nie mogły zostać wykryte podczas odbioru towaru. – Podzespoły te można było naprawić – opowiadał prezes. – Spółka nasza niezwłocznie zgłosiła wadę fizyczną zakupionego towaru, domagając się jego naprawy. Sprzedawca początkowo zgodził się na naprawę, ale nie stawił się w naszej siedzibie w umówionym terminie. Po dalszej wymianie pism postanowiliśmy złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów – podsumował prezes.

W opowieść włączył się Jan Kowalski, członek zarządu. – Dodam, że wady towaru i ich charakter nie ulegają wątpliwości. Dysponujemy stosowną ekspertyzą oraz wyceną kosztów naprawy. Nasz kontrahent niestety odmówił zapłaty, o czym informowałem pana mecenasa kilka dni temu. Obecnie mamy problem z zaplanowaniem kolejnych kroków przeciwko spółce XYZ – dokończył.

– Dziękuję za przybliżenie sytuacji – odpowiedział prawnik. – Sprawę zdążyłem już trochę poznać wcześniej. Dzisiaj możemy się skupić na merytorycznej dyskusji o dalszych działaniach przeciwko państwa dłużnikowi.

● ETAP II Przedstawienie możliwych rozwiązań


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane