Chociaż polscy telewidzowie od lat przeklinają obowiązek odprowadzania opłaty abonamentowej za radio i telewizję, to nie są w tym osamotnieni. Podobne opłaty są znane na całym świecie.
.
1 Abonament telewizyjny w Czechach wynosi 135 koron czeskich (około 5 euro). Opłata uiszczana jest co miesiąc. Każde gospodarstwo domowe zobowiązane jest do uiszczania pojedynczej opłaty - nieważne ile posiadają w domu odbiorników. Co innego przedsiębiorstwa i osoby samo-zatrudnione - te muszą uiszczać opłatę od każdego telewizora.
ShutterStock
2 Ciekawe rozwiązanie zastosowano w Finlandii. Typowy abonament radiowo-telewizyjny został zlikwidowany, ale wcale nie zwolniono mieszkańców z obowiązku uiszczania opłaty na rzecz państwowej telewizji. W 2013 abonament zastapiono bezpośrednim, obejmującym wszystkich podatkiem w wysokości od 50-140 euro (w zależności od zarobków). Pieniądze ściągnięte w ten sposób przeznaczane są na publicznego nadawcę Yleisradio.
ShutterStock
3 W Serbii nie istnieje pobierany osobno abonament radiowo-telewizyjny. Zamiast tego opłaty zostały zintegrowane z rachunkiem za prąd i opłacane są co miesiąc.
ShutterStock
4 Przeciwnicy abonamentu swoją mekkę odnajdą w Luksemburgu. Tam abonament RTV jest sprawą całkowicie obcą. Nie znaczy to ejdnak, że nie istnieje tam żadna stacja narodowa. Obok wielu prywatnych telewizji nadających w trzech językach istnieje RTL Télé Lëtzebuerg uznawana za stację narodową i misyjną, znaną z krzewienia języka luksemburskeigo. Wbrew pozorom jest to jednak nadawca całkowicie prywatny.
ShutterStock
5 Od 1 stycznia 2013 roku Niemcy płacą abonament w wysokości 215 euro rocznie (niecałe 18 euro miesięcznie). Opłatę uiszczać muszą wszystkie gospodarstwa domowe - niezależnie czy w ogóle posiadają odbiorniki radiowe i telewizyjne. Zniżki abonamentowe obejmują najuboższych, oraz osoby niepełnosprawne. Pieniądze pozyskane w ten sposób przeznaczane są na publicznych nadawców ogólnokrajowych - ZDF i Deutschlandradio, oraz na dziewięć stacji regionalnych ARD. Razem są to 22 kanały telewizyjne.
Bloomberg
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję