Senacki projekt nowelizacji znosi dotychczasowy obowiązek składania oświadczeń uprawniających do zwolnienia z opłat abonamentowych przez osoby, które ukończyły 75. rok życia. Według autorów przedłożenia obowiązek ten jest uciążliwy i trudny do wypełnienia m.in. ze względu na stan zdrowia 75-latków. Z tego powodu - uzasadniają autorzy projektu - "osoby te często nie dopełniały wymaganych formalności, ponosząc ich konsekwencje".

W myśl nowych przepisów wyznaczony operator pocztowy - obecnie Poczta Polska, która zajmuje się ściąganiem abonamentu - będzie mógł sam ustalić wiek abonentów i automatycznie zwolnić ich z opłat. Nowelizacja przyznała mu bowiem dostęp do rejestru PESEL.

Pierwotnie senacki projekt przewidywał również zniesienie obowiązku przedstawiania dokumentów poświadczających uprawnienie do zwolnienia z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego przez wszystkie osoby do tego uprawnione. Uprawniony do zwolnienia musiałby jedynie złożyć oświadczenie w tej sprawie. Jednak w oparciu o opinię zarówno rządu, jak i przedstawiciela Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, komisja zdecydowała się nie popierać tej propozycji.

W opinii rządu, choć oświadczenia są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej, to ani KRRiT, ani Poczta Polska nie miałyby możliwości weryfikacji ich prawdziwości. "Rząd nie podziela też argumentacji senatorów, że jednorazowe złożenie dokumentu uprawniającego do zwolnienia z opłat za radio i telewizję jest zbyt uciążliwe" - poinformował CIR.

Innego zdania jest Anna Grodzka (niezrzeszona). Jej zdaniem zapis rozszerzający zwolnienia z obowiązków informacyjnych dla pozostałych uprawnionych powinien zostać utrzymany. „Nie ma obecnie zaufania państwa do czynności prawnych czynionych przez obywateli. Powinniśmy iść w tę stronę i zaufać społeczeństwu, za to wzmocnieniu powinny ulec instrumenty kontroli nieprawdziwych oświadczeń” – mówiła w czwartek na posiedzeniu komisji kultury.

Obecny na posiedzeniu członek KRRiT Krzysztof Luft, odnosząc się do wypowiedzi Grodzkiej, zaznaczył z kolei, że nie popiera rozszerzenia ułatwień na pozostałe grupy zwolnione z opłat abonamentowych, ponieważ "obowiązek płacenia abonamentu i tak jest powszechnie ignorowany".

"Świadomość obowiązku wnoszenia tej opłaty niestety jest niewielka, wobec tego argumentacja, że oświadczenie jest czymś wiarygodnym nie znajduje pokrycia w rzeczywistości w sytuacji powszechnego nierealizowania opłat. Dlatego przychylamy się do propozycji rządu" - podkreślił Luft.

Uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są m.in.: osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.