statystyki

Im mniej niezależne media, tym większa korupcja

autor: Sergiusz Prokurat12.01.2016, 07:33; Aktualizacja: 12.01.2016, 08:15
Telewizja

Model finansowania mediów z kieszeni obywatela to wynalazek europejski.źródło: ShutterStock

Zmiana władzy to znakomity moment, by pozbyć się szkodliwych instytucji, takich jak abonament radiowo-telewizyjny, oraz ustalić uczciwe reguły gry na rynku mediów. Gdy jednak sytych zastępują głodni, pierwszym odruchem bywa najedzenie się, po którym może przyjść albo okres rozleniwienia, albo refleksji.

 Po wyborach w wielu organizacjach zmieniane jest kierownictwo, co w demokracji jest rzeczą normalną i zdrową. Sympatie bądź antypatie do nowych władz i osób zarządzających mediami są rzeczą wtórną wobec samej natury mediów. Wszystkim powinno zależeć, aby były one pod jak najmniejszym wpływem polityków.

Według organizacji Freedom House zaledwie 14 proc. mieszkańców świata żyje w krajach, w których media są wolne. W pozostałej części świata rządy, ale też prywatne organizacje pragną kontrolować punkt widzenia, jaki dociera do obywateli. Choć Polska należy do tej kategorii państw, które posiadają wolne media, to w ostatnich latach wskaźnik Freedom House wskazuje, że dzieje się z nimi coś niedobrego. W rankingu, w którym zero odpowiada pełnej wolności mediów, a 100 ich całkowitemu zniewoleniu, polskie media oceniane są na 26, choć jeszcze 15 lat temu wskaźnik ten oscylował wokół 19. Ustawa medialna doprowadzi do jego dalszego spadku.

Istnieje tymczasem korelacja pomiędzy wolnymi mediami a niższym poziomem korupcji i podejmowaniem przez rząd odpowiedzialności za problemy gospodarcze. Rüdiger Ahrend z London School of Economics po zbadaniu powiązań między korupcją, kapitałem ludzkim i wolnością prasy w 130 krajach doszedł do zaskakujących wniosków. Samo zwiększenie poziomu wykształcenia nie prowadzi do zmniejszenia korupcji. Korupcja spada tylko w przypadkach, w których wyższemu poziomowi edukacji towarzyszy wzrost wolności prasy.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane