Polskie Radio liczy na wejście w życie nowych zasad finansowania mediów publicznych od nowego roku. Wczoraj w radiowej Jedynce minister kultury zapowiedział, że jesienią dowiemy się, jaki model finansowania zostanie wybrany.

Prezes Radia, Andrzej Siezieniewski, mówił dziś - także w Jedynce - że jeśli ustawodawcy nie zdążą do nowego roku, utrudni to działalność radia publicznego. Zdaniem Andrzeja Siezieniewskiego, najbardziej optymalna byłaby powszechna opłata audiowizualna, dopisywana do rachunku za prąd. Taka opłata odpowiadałaby dzisiejszej rzeczywistości, w której nie trzeba już mieć odbiornika radiowego, by słuchać radia.

Prezes Siezieniewski uważa, że nowe zasady finansowania pozwolą na realizację statutowych zadań Polskiego Radia. Jeśli zostanie wprowadzona opłata audiowizualna, będzie ona niższa niż obecnie funkcjonujący abonament. Otwarta pozostaje natomiast kwestia udziału reklam w programach radia publicznego. Andrzej Siezieniewski jest za ich ograniczeniem. Tłumaczy, że przeszkadzają one wielu słuchaczom w odbiorze programu.