statystyki

Z reklamami w mieście ma być porządek. Dla przedsiębiorców oznacza to koszty

autor: Jakub Styczyński11.12.2019, 09:14; Aktualizacja: 11.12.2019, 09:15
Reklamy w mieście

Gdańska uchwała wskazuje m.in. parametry, jakie muszą spełniać reklamy, szyldy, semafory i wizytówkiźródło: ShutterStock

Choć gdańska uchwała krajobrazowa zacznie obowiązywać dopiero za kilka miesięcy, przedsiębiorcy już szykują się na spore wydatki. Muszą wymienić stare szyldy i banery. Inaczej grożą im solidne kary. W podobnym kierunku chcą iść inne miasta.

Gdańska uchwała zakazuje m.in. sytuowania tablic i urządzeń reklamowych w odległości mniejszej niż pół metra od tablic z numerami porządkowymi nieruchomości oraz nazwami ulic. Ponadto reklamy nie mogą zawężać chodników czy ciągów pieszych do szerokości mniejszej niż 2 m, a także przysłaniać okien, drzwi oraz detali architektonicznych (z wyłączeniem reklam wykonanych z giętych lamp neonowych oraz znaków bez tła). Uchwała wskazuje też parametry, jakie muszą spełniać innego rodzaju reklamy, szyldy, semafory i wizytówki, a także jak dokładnie muszą być lokowane na budynkach. I nie ma od tego odwrotu – 2 kwietnia 2020 r. minie dwuletni okres przejściowy na dostosowanie się do tych wymogów.

Gdańsk jest jednym z pierwszych miast, które podjąło się porządkowania kraj obrazu. Nie jest to łatwe, bo prawo nie daje konkretnych, prostych rozwiązań. Musimy wciąż szukać dobrego kompromisu. Nasza uchwała była atakowana, skarżona do wojewody, ale udało nam się ją utrzymać w mocy, bo była solidnie przygotowana – mówi zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa Piotr Grzelak. Dodaje, że dziś nad wyglądem miejskiej przestrzeni czuwają specjaliści, a prawo jest egzekwowane. – Wiem, że jeszcze jest wiele do zrobienia, ale te nasze pierwsze kroki są już dzisiaj bardzo zauważalne – mówi wiceprezydent.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane