statystyki

Rutkowska: Spieszmy się bronić wolności słowa [OPINIA]

autor: Elżbieta Rutkowska10.12.2019, 11:00; Aktualizacja: 10.12.2019, 11:00
Elżbieta Rutkowska

Na dzisiejsze posiedzenie Rady Unii Europejskiej zaplanowano drugie wysłuchanie Węgier w ramach procedury z art. 7 Traktatu UE. Będzie też informacja o sytuacji w Polsce, wobec której wszczęto tę samą procedurę – zmierzającą do stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia unijnych wartości.źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Inne
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Na dzisiejsze posiedzenie Rady Unii Europejskiej zaplanowano drugie wysłuchanie Węgier w ramach procedury z art. 7 Traktatu UE. Będzie też informacja o sytuacji w Polsce, wobec której wszczęto tę samą procedurę – zmierzającą do stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia unijnych wartości.

Artykuł 7 m iele powoli, podsycając wątpliwości, czy chleb z tej mąki kiedykolwiek wyrośnie. Już dziś widać, że w kwestii obrony wolności słowa wspólnotowe mechanizmy zawiodły. Taki wniosek płynie z najnowszego raportu międzynarodowych organizacji dziennikarskich o sytuacji mediów na Węgrzech.

Wolność wypowiedzi znalazła się wśród zagrożonych unijnych wartości, w obronie których Parlament Europejski w ub.r. sięgnął wobec Budapesztu po art. 7. Tymczasem Międzynarodowy Instytut Prasowy (IPI), Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ), Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ), Reporterzy bez Granic (RSF) i inne organizacje, które w końcu listopada wysłały swoich przedstawicieli na Węgry, konkludują, że państwowa kontrola nad mediami sięgnęła tam poziomu dotąd w Unii nienotowanego. „Procedury Unii Europejskiej nie powstrzymały państwa członkowskiego przed jawnym podważaniem roli mediów jako elementu demokracji” – czytamy w raporcie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane