statystyki

Reklama w biuletynie gminnym nie zawsze dopuszczalna

autor: Paulina Szewioła17.10.2019, 09:52; Aktualizacja: 17.10.2019, 09:52
Wójt gminy skierował do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku wniosek o zajęcie stanowiska w sprawie dopuszczalności zamieszczania odpłatnych ogłoszeń lub reklam w wydawanym przez gminę biuletynie.

Wójt gminy skierował do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku wniosek o zajęcie stanowiska w sprawie dopuszczalności zamieszczania odpłatnych ogłoszeń lub reklam w wydawanym przez gminę biuletynie.źródło: ShutterStock

Wójt gminy skierował do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku wniosek o zajęcie stanowiska w sprawie dopuszczalności zamieszczania odpłatnych ogłoszeń lub reklam w wydawanym przez gminę biuletynie.

RIO uznała, że istnieje taka możliwość, ale pod pewnymi warunkami. Wskazała, że gmina jest uprawniona do prowadzenia działalności wydawniczej, jeżeli jej celem jest realizacja zadań wynikających z ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 506). Skoro nie ma szczególnych przepisów, które regulowałyby kwestię prowadzenia działalności wydawniczej przez jednostki samorządu terytorialnego, RIO uznała, że periodyki wydawane przez gminę podlegają takiemu samemu reżimowi prawnemu jak prasa wydawana przez inne podmioty. Wyjątkiem są ograniczenia wynikające z ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o gospodarce komunalnej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 712).

Dlatego z uwagi na generalną zasadę odpłatnego zamieszczania reklam w prasie RIO opowiedziała się za dopuszczalnością pobierania przez jednostki samorządu terytorialnego opłat od ogłoszeń i reklam publikowanych w wydawanych przez nie periodykach.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane