TVP wyprodukuje 13-odcinkowy serial, poświęcony dziejom podziemnej Solidarności – poinformował prezes TVP Jacek Kurski. Trwają prace nad scenariuszem, a film pokazujący „prawdę tamtych czasów”, ale też niepozbawiony wątków sensacyjnych i komicznych, ma pojawić się na antenie za około półtora roku.

„Rozpoczęliśmy prace nad serialem, który pokaże wielkie dzieje podziemnej Solidarności” – zadeklarował prezes telewizji podczas rozpoczętego w czwartek w Częstochowie XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Deklarację prezesa TVP związkowcy przyjęli oklaskami.

W rozmowie z PAP Kurski sprecyzował, że TVP zamierza wyprodukować – jak mówił – pełnosezonowy serial, złożony z 13 odcinków, każdy po 45-50 minut. „Projekt jest na etapie developmentu, czyli rozwoju prac literackich i doskonalenia scenariusza” – powiedział prezes, deklarując, że telewizja chciałaby wyprodukować film „jak najszybciej”, by za około półtora roku mógł trafić na antenę.

„Będzie to serial pokazujący różne nurty podziemnej Solidarności. We wstępnym pomyśle jest oparty na kluczu podobnym do tego zastosowanego w serialu "Polskie drogi" - bohater jeździ po różnych miejscach Polski, obserwuje różne sytuacje, odwiedza kilka regionów podziemnej Solidarności” – powiedział prezes Kurski.

Akcja serialu ma toczyć się w latach 1981-89, do czasu Okrągłego Stołu. „To jest historia nigdy nieopowiedziana (…). Myślę, że czas na oddanie hołdu i prawdy tym latom i tym bohaterom w postaci serialu” – ocenił szef TVP, przypominając, że dotychczas filmy o tamtych czasach miały raczej charakter prześmiewczy, jak np. „Rozmowy kontrolowane”.

Kurski zastrzegł, że nie chodzi o stworzenie serialu martyrologicznego. „Bliżej mu będzie do wątków sensacyjnych; ma to być film +z nerwem+, nie martyrologiczny, ale pokazujący różne słabości, różne sytuacje, także komiczne. Generalnie będzie to serial pokazujący prawdę tamtych czasów” – ocenił prezes.

Jak mówił, ostateczny wybór formuły serialu zależy także od jego reżysera oraz finalnego scenariusza.