statystyki

Walka o monopol informacyjny w samorządach. Lokalne biuletyny tylko promują włodarzy?

autor: Jakub Pawłowski22.05.2018, 07:15; Aktualizacja: 22.05.2018, 08:25
prasa, media, gazety

Przedstawiciele Stowarzyszenia Gazet Lokalnych uważają jednak, że to nie treść artykułów jest największym problemem wydawnictw samorządowych. Ich wydźwięk jest bowiem kwestią subiektywną. Gorzej wygląda kwestia reklam i finansowania.źródło: ShutterStock

Lokalne biuletyny tylko promują włodarzy? To uproszczenie, choć i takie przypadki się zdarzają – kwitują samorządowcy. I przekonują, że mówienie o patologii na rynku wydawniczym jest dużym nadużyciem.

To odpowiedź na ostatnią inicjatywę rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, który w liście do wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego zwrócił uwagę na problem wydawania prasy przez samorząd.

W ocenie RPO gazety finansowane i dystrybuowane przez urzędy lub ich instytucje (np. domy kultury) zbyt często są nieobiektywne i zamiast informować o różnych inicjatywach na terenie gminy są niejako laurką na cześć samorządu, który je wydaje. A to stoi w sprzeczności z ideą niezależnej prasy, która powinna patrzeć władzy na ręce.

Konieczne zmiany?

Podobne zarzuty stawiają takim wydawnictwom przedstawiciele Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. Przyklaskują oni inicjatywie RPO i liczą, że przerodzi się ona w konkretne rozwiązania prawne. Na czym miałyby one polegać? SGL chciałoby, by gazety samorządowe albo nie były wydawane, albo ograniczyły swoją rolę stricte do biuletynów informacyjnych.

– Niestety, dzisiaj zdecydowana większość z nich przypomina bardziej biuletyny propagandowe władzy, które z informacją niewiele mają wspólnego – twierdzi Ryszard Pajura, prezes Rady Wydawców SGL.

Co ważne, po stronie RPO stoi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W odpowiedzi na ostatnie wystąpienie Adama Bodnara resort przyznał, że dostrzega negatywne skutki działalności samorządów na rynku prasy lokalnej i prowadzi analizy dotyczące ewentualnych zmian w ustawie – Prawo prasowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2173).


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane