statystyki

Grupa atomowa, czyli jak Czech przejął Radio Zet

autor: Klara Klinger, Elżbieta Rutkowska18.04.2018, 07:48; Aktualizacja: 18.04.2018, 08:04
Apetyt na Eurozet ma też Grupa ZPR Media

Apetyt na Eurozet ma też Grupa ZPR Mediaźródło: ShutterStock

Oligarcha z branży energetycznej i właściciel tabloidu kupuje drugie co do wielkości radio w Polsce.

Choć od kilku lat czeski biznesmen Daniel Křetínský jest właścicielem tabloidu „Blesk” i tygodnika „Reflex”, do tej pory był kojarzony raczej z energetyką. Teraz jego firma Czech Media Invest nabywa od francuskiej grupy Lagardere jej radia w Czechach, Polsce, Rumunii i na Słowacji. W naszym kraju przedmiotem transakcji jest Eurozet, nadawca Radia Zet, Chillizet, Meloradia, Antyradia i Radia Plus. Do sfinalizowania umowy potrzebna jest zgoda krajowych regulatorów rynku.

Czescy komentatorzy mówią, że Křetínský to jeden ze sprawniejszych biznesmenów w kraju. Przejęty przez niego koncern EPH w ciągu dziewięciu lat zamienił się w giganta na rynku energetycznym. Jak mówi Petr Lukáč z gospodarczego dziennika „Hospodářské noviny”, Křetínský inwestuje także w kilku innych państwach europejskich, a niedawno wykupił niemieckie aktywa Vattenfalla.

Od kilku lat działa również w Polsce. W 2010 r. EPH kupiło spółkę PG Silesia. – Od tego czasu w jej rozwój zainwestowano ok. 1,5 mld zł – mówi Dariusz Dudek, szef Solidarności w PG Silesia. – Firma miała być zlikwidowana, tymczasem po wejściu EPH powstało ponad 1300 miejsc pracy. Dziś mamy jedną z najnowocześniejszych kopalni w Polsce – dodaje.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-04-18 11:11) Zgłoś naruszenie 41

    Na przykładzie Silesii widać różnicę w efektywności zarządzania gdy w radach nadzorczych i zarządach przedsiębiorstw zasiadają zawodowi menadzerowie a nie byłe salowe awansowane z klucza partyjnego. I tyle w temacie.!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane