statystyki

Misja publiczna niczym plan pięcioletni

autor: Elżbieta Rutkowska27.02.2018, 07:25; Aktualizacja: 27.02.2018, 07:56
Komisja Europejska chce, by Polska doprecyzowała definicję misji.

Komisja Europejska chce, by Polska doprecyzowała definicję misji.źródło: ShutterStock

Każdy z nadawców publicznych umówi się z KRRiT, jak i za ile będzie realizował zadania przez najbliższych pięć lat.

Karta powinności – bo tak ma się nazywać porozumienie między Krajową Radą Radiofonii i Telewizji a każdym z nadawców publicznych – sprecyzuje cele i zasady realizacji misji. Będzie to umowa na pięć lat, która oprócz obowiązków Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych określi też źródła i poziom ich finansowania. Dziś o tym, na jakie kwoty z abonamentu RTV mogą liczyć, dowiadują się z roku na rok.

– Nadawcy publiczni, planując swoje działania w tym zakresie na okres pięciu lat, powinni wiedzieć, jakie są realne możliwości sfinansowania przewidywanych działań. W przeciwnym razie planistyczny wymiar kart powinności pozostanie w praktyce fikcją – uzasadnia Ministerstwo Kultury, z którego wyszła nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych.

– Jeśli będziemy znali perspektywę finansowania publicznego na najbliższych pięć lat, będzie nam dużo łatwiej planować rozwój radia i tworzyć strategię inwestycyjną – uważa Jolanta Piątek, prezes Radia Wrocław. Ten akurat nadawca ma trzy anteny: Radio Wrocław, miejskie Radio RAM i cyfrowe Radio Wrocław Kultura nadające w systemie DAB+. Tylko radio miejskie finansuje się ze środków komercyjnych. Pozostałe bazują na abonamencie RTV.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane