statystyki

Misja publiczna niczym plan pięcioletni

autor: Elżbieta Rutkowska27.02.2018, 07:25; Aktualizacja: 27.02.2018, 07:56
Komisja Europejska chce, by Polska doprecyzowała definicję misji.

Komisja Europejska chce, by Polska doprecyzowała definicję misji.źródło: ShutterStock

Każdy z nadawców publicznych umówi się z KRRiT, jak i za ile będzie realizował zadania przez najbliższych pięć lat.

Karta powinności – bo tak ma się nazywać porozumienie między Krajową Radą Radiofonii i Telewizji a każdym z nadawców publicznych – sprecyzuje cele i zasady realizacji misji. Będzie to umowa na pięć lat, która oprócz obowiązków Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych określi też źródła i poziom ich finansowania. Dziś o tym, na jakie kwoty z abonamentu RTV mogą liczyć, dowiadują się z roku na rok.

– Nadawcy publiczni, planując swoje działania w tym zakresie na okres pięciu lat, powinni wiedzieć, jakie są realne możliwości sfinansowania przewidywanych działań. W przeciwnym razie planistyczny wymiar kart powinności pozostanie w praktyce fikcją – uzasadnia Ministerstwo Kultury, z którego wyszła nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych.

– Jeśli będziemy znali perspektywę finansowania publicznego na najbliższych pięć lat, będzie nam dużo łatwiej planować rozwój radia i tworzyć strategię inwestycyjną – uważa Jolanta Piątek, prezes Radia Wrocław. Ten akurat nadawca ma trzy anteny: Radio Wrocław, miejskie Radio RAM i cyfrowe Radio Wrocław Kultura nadające w systemie DAB+. Tylko radio miejskie finansuje się ze środków komercyjnych. Pozostałe bazują na abonamencie RTV.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane