Średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC w III kwartałach 2016 r. urosła aż o 48%! Klienci nie są jednak całkowicie bezbronni. Oto 5 skutecznych sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia OC - przygotowanych przez ekspertów porównywarki ubezpieczeń mfind.pl.

Z analizy kalkulacji wykonanych w porównywarce OC/AC mfind.pl wynika, że jeszcze w styczniu tego roku za obowiązkowe ubezpieczenie kierowcy płacili średnio 644 zł, a we wrześniu kwota ta urosła do 957 zł! Trend potwierdzają sami ubezpieczyciele, a na ostatniej konferencji Grupy PZU członek zarządu spółki Roger Hodgkiss poinformował, że towarzystwo podniosło ceny, aby “dostosować ceny do ryzyka”.

Jak w czasach drastycznych podwyżek cen OC nie przepłacać za ubezpieczenie? Eksperci porównywarki mfind.pl przygotowali 5 skutecznych porad na znalezienie najtańszego OC.

1. Właściwy moment zakupu polisy

Eksperci polecają porównanie ofert i zakup polisy już na 2 tygodnie przed końcem ubezpieczenia - wtedy ceny są najbardziej korzystne. Dlaczego? Ubezpieczyciele wiedzą, że kierowcy, których goni czas i muszą jak najszybciej ubezpieczyć auto, zgodzą się na cenę 100-200 zł wyższą. Nie warto być jednak przesadnie przezornym. Szukając oferty na ponad 30 dni przed końcem ubezpieczenia, raczej nie uzyskamy korzystnej ceny. Towarzystwa proponują wtedy droższe OC, by zabezpieczyć się przed ryzykiem ewentualnych szkód kierowcy.

2. Porównanie ofert towarzystw

W styczniu tego roku pechowy kierowca z Warszawy, który nie porównałby ofert OC, mógłby zapłacić nawet 712 zł więcej niż powinien (różnica między najtańszym i najdroższym ubezpieczycielem)! Klienci powinni pamiętać, że każde ubezpieczenie OC ma ustawowo dokładnie taki sam zakres i przy jego wyborze należy kierować się tylko ceną. Porównanie ofert np. w kalkulatorze OC/AC, to najłatwiejszy, a jednocześnie najlepszy sposób na oszczędność.

3. Jednorazowa płatność kartą

Ubezpieczyciele preferują kierowców, którzy płacą za ubezpieczenie w jednej racie, kartą kredytową lub debetową z możliwością płatności online. Rozbicie opłaty na dwie raty to OC droższe o około 15%, a kolejne raty to składka wyższa o nawet 30%. Za płatność kartą możemy uzyskać 4-5-procentowy rabat.

4. Zakupy pakietowe

Zakup polisy warto planować z wyprzedzeniem i odpowiednio wcześnie podjąć decyzję, jakich produktów będziemy potrzebować. Niektórzy kierowcy popełniają błąd i najpierw kupują tylko ubezpieczenie OC, a później jeszcze autocasco, assistance czy NNW. Eksperci mfind podkreślają, że np. za pakiet OC + AC zapłacimy nawet 10% mniej niż gdybyśmy kupowali te polisy osobno.

5. Dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami

Wykorzystanie zniżek bardziej doświadczonego, bezszkodowego kierowcy, to doskonały sposób na oszczędność, szczególnie dla młodszych uczestników ruchu, którzy muszą liczyć się ze zwyżkami za wiek i nie posiadają dłuższej historii ubezpieczeniowej. Przy wyliczaniu składki OC ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ulgi starszego członka rodziny czy znajomego. Eksperci przypominają, że w takiej sytuacji młodemu kierowcy naliczają się zniżki za lata bezszkodowej jazdy, ale w przypadku kolizji zwyżki dotkną również współwłaściciela auta.

- Ogromne podwyżki cen OC w 2016 roku sprawiły, że kierowcy masowo zaczęli szukać sposobów na oszczędność - podkreśla Bartłomiej Roszkowski, współzałożyciel i VP Product porównywarki ubezpieczeń mfind.pl. - Zdecydowanie najlepszym sposobem na najtańsze OC jest porównanie ofert. Dzięki porównywarce zawsze znajdziemy najkorzystniejszą ofertę. Warto pamiętać, że w kalkulatorze OC “zaszyte” są również wszystkie dodatkowe zniżki ubezpieczycieli, więc klient ma gwarancję, że w wynikach porównania otrzyma propozycje najtańsze w danym momencie - dodaje Roszkowski.

Znalezienie w internecie najlepszej oferty ubezpieczenia komunikacyjnego umożliwia kalkulator OC i AC mfind, który cechuje się:
- samodzielnym sprawdzaniem historii wypadkowej przy współpracy z ubezpieczycielami.
- przedstawianiem rzetelnych i obiektywnych wyników kalkulacji ofert największej liczby ubezpieczycieli – współpracuje z największymi w Polsce towarzystwami ubezpieczeniowymi, wśród których są m.in. AVIVA, Proama, Benefia24, AXA Direct, You Can Drive, MTU, LINK4, Liberty Ubezpieczenia, Uniqa, Gothaer, Allianz. mfind.pl porównuje i wybiera najlepsze opcje ubezpieczenia spośród nawet 76 ofert ubezpieczycieli.
- możliwością stworzenia indywidualnego konta klienta umożliwiającego zachowanie wszystkich wprowadzonych danych dotyczących kierowcy oraz samochodu.
- bezpieczeństwem danych użytkowników, które udostępniane są wyłącznie towarzystwom ubezpieczeniowym w celu przygotowania konkretnej oferty ubezpieczenia.
- oficjalnym informowaniem o podjętej współpracy reklamowej z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi.
- największą, kompletną bazą samochodów wśród internetowych porównywarek OC/AC z wygodną, intuicyjną wyszukiwarką.
- pomocą specjalistów z branży ubezpieczeniowej, którzy przygotowują ofertę dopasowaną do potrzeb klienta oraz odpowiadają na wszelkie wątpliwości związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Doradcy mfind.pl troszczą się o Klientów także w trakcie likwidacji szkód.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez mfind.pl, aż 82 proc. Polaków słyszało o możliwości zakupu ubezpieczeń OC/AC przez internet, a już 30proc. skorzystało z zakupu polisy OC/AC online.Zebrane dane pokazują również, że aż 95,5 proc. Polaków kupujących polisy ubezpieczeniowe przez internet jest zadowolonych z przeprowadzonej transakcji. Co więcej, klienci, którzy już raz zakupili polisę drogą cyfrową, chętnie skorzystają z tej formy ponownie - trend ten potwierdza ponad 97% badanych. Dla 59 proc. Polaków cena składki OC/AC jest priorytetowym kryterium podczas zakupu polisy. Z kolei dla 50,7 proc. najważniejszy jest zakres usług, które obejmuje ubezpieczenie.