statystyki

Chorobliwa praktyka ubezpieczycieli trafiła do rejestru klauzul niedozwolonych

autor: Patryk Słowik25.07.2016, 08:38; Aktualizacja: 25.07.2016, 14:11
pieniądze

Przedsiębiorcy formułowali tak ogólnie brzmiące klauzule nie tylko z powodu chęci do odmowy wypłaty pieniędzy, lecz także z wygody.źródło: ShutterStock

Koniec z analizą całej historii chorobowej zmarłego ubezpieczonego, której celem jest odmowa wypłaty odszkodowania. Powód? Do rejestru klauzul niedozwolonych został dopisany zapis umowny o treści: „Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli zdarzenie ubezpieczeniowe było bezpośrednim bądź pośrednim skutkiem lub nastąpiło w związku ze zdarzeniami lub stanami stwierdzonymi przez lekarza jako istniejące przed datą rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej” (poz. 6489 w rejestrze).

Ta skomplikowana klauzula w praktyce oznaczała tyle, że przedsiębiorca odmawiał wypłaty odszkodowania rodzinie zmarłego, jeśli tylko on na cokolwiek chorował przed zawarciem umowy. Co istotne, niedozwolony zapis wskazywał na skutek pośredni. Takiego zaś zakłady ubezpieczeń dopatrywały się niekiedy nawet w przypadkach potrącenia osoby chorej na serce przez samochód. Mówiąc wprost: występowanie powyższej klauzuli w umowie skutkowało w przytłaczającej większości przypadków odmową wypłacenia odszkodowania.

„Nic dziwnego, że rodziny takich osób często trafiają do rzecznika finansowego z prośbą o interwencję. Naszym zdaniem takie zapisy słusznie są uznawane za niedozwolone” – zwraca uwagę biuro RF w opublikowanym komunikacie.

Radca prawny Tomasz Młynarski, ekspert w tymże biurze, przypomina z kolei, że wzorzec umowny musi być precyzyjny i jasny dla konsumenta. Tego warunku zaś badane postanowienie absolutnie nie spełnia.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane