statystyki

Ubezpieczyciel ma zwrócić koszt prywatnego leczenia

autor: Małgorzata Raczkowska10.08.2016, 08:45; Aktualizacja: 10.08.2016, 10:29
Wypadek samochodowy

Mamy dobrą wiadomość dla pani Haliny, a to za sprawą niedawnej uchwały Sądu Najwyższego wydanej na wniosek rzecznika finansowego.źródło: ShutterStock

Wiosną miałam wypadek samochodowy, rehabilitacja trwa do tej pory – pisze pani Halina. – Niektóre zabiegi opłaciłam w prywatnej przychodni, bo ważny był czas, a w państwowych placówkach czekałabym kilka miesięcy. Myślałam, że przynajmniej część kosztów pokryje ubezpieczyciel sprawcy wypadku. Tymczasem odmówiono mi zwrotu wydatków, twierdząc, że skoro leczyłam się prywatnie, to oni tego nie refundują. Czy słusznie – zastanawia się czytelniczka.

Mamy dobrą wiadomość dla pani Haliny, a to za sprawą niedawnej uchwały Sądu Najwyższego wydanej na wniosek rzecznika finansowego. Sędziowie stwierdzili, że ubezpieczyciele powinni zwracać poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych wydatki na leczenie i rehabilitację w placówkach niepublicznych, jeśli są one uzasadnione i celowe. I – co ważne – to nie poszkodowany musi udowodnić, że takie właśnie były, ale ubezpieczyciel, jeśli chce uniknąć wypłaty odszkodowania, musi wykazać, że były one nieuzasadnione i niecelowe, gdyż w tym samym czasie takie same usługi były dostępne również w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. To ważna zmiana, bo do tej pory obowiązek udowodnienia celowości wydatków spoczywał na poszkodowanym.

Sąd podkreślił, że poszkodowani mają prawo do pokrycia wszelkich kosztów powrotu do zdrowia zgodnie z zasadą pełnej kompensacji szkody. Uznał, że to do osoby, która ucierpiała w wypadku, należy decyzja, czy będzie leczyła się w systemie publicznym, czy prywatnym, a nawet nie wykluczył możliwości uznania za celowe kosztów leczenia lub rehabilitacji za granicą. Osoba poszkodowana może też żądać zaliczki na poczet spodziewanych wydatków.

Nie oznacza to jednak, że ubezpieczyciele będą zwracać pieniądze za dowolne zabiegi. Nadal trzeba przedstawić towarzystwu asekuracyjnemu dokumentację medyczną wraz ze wskazaniami co do dalszego procesu leczenia i rehabilitacji.


Pozostało jeszcze 20% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • marta(2016-08-23 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mam pakiet pomocy prawnej, dostałam w cuk do ubezpieczenia.Myślę że w takich sytuacjach mnie poratuje:)

    Odpowiedz
  • byłem poszkodowanym(2016-08-10 16:49) Zgłoś naruszenie 00

    "skoro leczyłam się prywatnie, to oni tego nie refundują" A za publiczne to by zwrócili NFZtowi?? Oczywiście, że nie! Przerabiałem już problem zwrotu kasy za niepubliczne leczenie następstwa wypadku z OC sprawcy. W kulki leciał sobie ubezpieczyciel!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane