statystyki

Coraz większe pieniądze dla poszkodowanych pacjentów

autor: Sylwia Czubkowska, Klara Klinger19.04.2016, 07:44; Aktualizacja: 19.04.2016, 08:39
Coraz większe pieniądze dla poszkodowanych pacjentów

Coraz większe pieniądze dla poszkodowanych pacjentówźródło: ShutterStock

Liczba spraw o rekompensaty w ostatnich latach stoi w miejscu. Rośnie za to wyraźnie wysokość odszkodowań i zadośćuczynień zasądzanych przez sądy na rzecz poszkodowanych pacjentów. Warszawski Sąd Apelacyjny przyznał niepełnosprawnemu dziecku, które w wyniku błędów medycznych nie chodzi, nie siedzi samodzielnie, nie odwraca się na boki, nie mówi i jest karmione sondą 1,2 mln zł zadośćuczynienia, odszkodowania i rentę oraz 400 tys. zł dla matki i 300 tys. zł dla ojca dziecka.

Innemu dziecku nowosolski szpital musi zapłacić niemal 700 tys. zł za błąd lekarski, w efekcie którego zdrowe dziecko nigdy już nie będzie się ruszać i do końca życia będzie wymagało opieki. Sąd przyznał dziecku dodatkowo rentę od szpitala. Lekarze w 2008 r. nie podali dziecku odpowiednich leków i zaniedbali leczenie, w efekcie czego chłopiec dostał krwotocznego obrzęku prawej półkuli mózgu.

W Krakowie właśnie toczy się proces, w którym matka 22-letniego mężczyzny domaga się 8 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia od kilkorga krakowskich lekarzy, prywatnej przychodni, dwóch szpitali i pogotowia ratunkowego za śmierć syna. Był on poddany leczeniu kanałowemu w gabinecie dentystycznym. Gdy rana zaczęła ropieć, trafił do szpitala, z którego przewieziono go do kolejnego szpitala, gdzie nastąpił zgon. Przyczyną śmierci pacjenta była sepsa.

Takie kwoty odszkodowań i zadośćuczynień za błędy medyczne jeszcze kilka lat temu były wyjątkowe. Dziś bardzo wysokie sumy już nie dziwią. – Świadomi swoich praw są pacjenci, świadomość ogromu szkód, choć ciężko policzalnych, mają też sędziowie. Praktycznie skończyły się więc niskie, symboliczne odszkodowania – zapewnia mecenas Adam Przała, który od 20 lat specjalizuje się w sprawach dotyczących odszkodowań z tytułu błędów w sztuce lekarskiej.

Widać to w oficjalnych danych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Jak się okazuje, w ubiegłym roku sądy zasądziły łącznie ponad 18 mln zł odszkodowań i zadośćuczynień za błędy w sztuce lekarskiej. Tak wysokich kwoty do tej pory nie było. Rok wcześniej zasądzono nieco ponad 13 mln zł, a wcześniej najwyższą roczną kwotą było 16 mln zł.

– Ewidentnie widać zmianę klimatu co do błędów medycznych w sądownictwie – przyznaje były minister zdrowia Marek Balicki. – To oczywiście w dużej części efekt nagłaśniania spraw związanych z błędami medycznymi i tego, że odeszliśmy już od fikcyjnej zasady z poprzedniego ustroju, że odszkodowanie nie ma być formą zarobku za krzywdę. Oczywiście daleko nam jeszcze do skali odszkodowań medycznych znanej ze Stanów Zjednoczonych, ale dziś te kwoty są już znacznie bardziej adekwatne do skali cierpienia – dodaje Balicki.

Kiedyś pacjenci walczący o swoje prawa byli postrzegani jako grupa roszczeniowych wariatów. Wychodzili na ulice, rozdawali ulotki, manifestowali przed Ministerstwem Zdrowia, tak aby ktoś zwrócił uwagę na ich problem. Jednak w efekcie m.in. działań stowarzyszenia Primum non nocere Adama Sandauera udało się w ogóle zwrócić uwagę, że pacjenci też mają swoje prawa. To m.in. dzięki ich staraniom w 2008 r. powstał projekt ustawy o prawach pacjenta.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane