Podatek bankowy nie od pracodawców

autor: Mariusz Szulc09.03.2016, 07:54; Aktualizacja: 09.03.2016, 08:20
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Minister wyjaśnił także, jak firmy pożyczkowe, reasekuracyjne i ubezpieczeniowe powinny ustalać ewentualne powiązania na potrzeby podatku od niektórych instytucji finansowych, pobieranego od 1 lutego 2016 r.źródło: ShutterStock

Nie ma daniny od umorzonej części kredytu ani od pożyczek udzielanych pracownikom – zapewnił minister finansów w interpretacji ogólnej.

Minister wyjaśnił także, jak firmy pożyczkowe, reasekuracyjne i ubezpieczeniowe powinny ustalać ewentualne powiązania na potrzeby podatku od niektórych instytucji finansowych, pobieranego od 1 lutego 2016 r.

Aktywa netto

Podstawowa wątpliwość dotyczyła jednak tego, w jaki sposób instytucje finansowe powinny wyliczać wartość aktywów, od których jest podatek. Jak pisaliśmy w DGP, nr 15/2016, banki się obawiały, że mogą zapłacić nawet 10 razy wyższą daninę, niż zakładano. Wszystko przez to, że w ustawie zapisano, iż jest to kwota wynikająca z zestawienia obrotów i sald na koniec każdego miesiąca, a nie wynikająca z bilansu. Tymczasem – jak wyjaśnialiśmy – w takim zestawieniu kredyt jest wykazywany w całości, a więc opodatkowana mogłaby być także ta jego część, której bank nie spodziewa się już odzyskać.

Minister finansów odwołał się jednak do art. 18 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Na tej podstawie uznał, że zestawienie powinno uwzględniać zarówno obroty i salda poszczególnych kont, na których wykazano aktywa, jak i kont je korygujących, zawierających np. wartość środków trwałych i ich umorzenia, należności i odpisy aktualizację ich wartość/rezerwy. Wartość aktywów dla potrzeb podatku bankowego powinna więc uwzględniać zapisy z wszystkich tych kont – wyjaśnił minister finansów.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane