Walutowi kredytobiorcy będą mieli lepiej niż obecnie, ale gorzej niż ci zadłużeni w złotówkach. Tak stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu streściło poznany dziś prezydencki projekt ustawy w tej sprawie.

Szef stowarzyszenia, Maciej Pawlicki wyjaśnia, że regulacja jest obszerna i wymaga analizy. Jak wyjaśnił, ustawa stosuje schemat tzw. kredytu sprawiedliwego.

Według sekretarza stowarzyszenia Mariusza Zająca, wstępne analizy pokazują, że sytuacja zadłużonych poprawi się. Specjalista powołuje się na stanowisko strony prezydenckiej. Według niej, ma dojść do uśrednienia relacji między dotychczasowymi kredytobiorcami, bez względu na walutę, formę spłaty i przeliczenia. Przypomniał, że obecnie więcej bankom oddajemy niż pożyczyliśmy.

Kredytobiorcy walutowi organizują dziś marsz. Chcą też złożyć w sejmie obywatelski projekt własnej ustawy w sprawie kredytów walutowych denominowanych w złotówkach.

Reklama

Przed południem minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy Maciej Łopiński przedstawi prezydencki projekt ustawy o tak zwanych kredytach walutowych.

O 14-tej Ruch Społeczny Stop Bankowemu Bezprawiu i Stowarzyszenie "Pro Futuris" gromadzące frankowiczów, organizują "czarną procesję oszukiwanych przez banki", która ruszy z Placu Trzech Krzyży pod Sejm.