Zaczniemy od małego sprostowania – w tytule rankingu znajduje się sformułowanie „srebrne karty”. W zestawieniu obecne są jednak również karty „classic” oraz złote, ponieważ nie wszystkie banki oferują te srebrne. 

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy dla siebie

Maksymalne oprocentowanie „kredytówek” wynosi obecnie 10% w skali roku. Okres bezodsetkowy, to zazwyczaj 51 - 61 dni. Oferty banków jednak znacznie się od siebie różnią, dlatego warto je porównać, by wybrać najlepszy produkt.
Co nas interesuje?
Eksperci poprosili banki o podanie szczegółów ofert ich kart kredytowych. Szczególnie ważne są:
• długość okresu bezodsetkowego
• oprocentowanie transakcji bezgotówkowych dla klienta przenoszącego kartę
• okres obowiązywania oprocentowania transakcji bezgotówkowych dla klienta przenoszącego kartę
• standardowe oprocentowanie transakcji bezgotówkowych
• opłatę za wydanie karty (dla klienta z założeń)
• roczną opłatę za kartę (dla klienta z założeń).

Przyjęte założenia
„Modelowy” klient, który jest zainteresowany zakupem karty to osoba:
• prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe,
• mieszkająca w mieście powyżej 100 000 mieszkańców,
• uzyskująca miesięczne dochody netto w wysokości 4 410 zł, zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony,
• posiadająca kartę kredytową z limitem wynoszącym 10 000 zł i nie posiadająca innych zobowiązań kredytowych,
• wykonująca przy użyciu karty 10 transakcji bezgotówkowych na kwotę 1 000 zł miesięcznie, tj. na 12 000 zł rocznie.
Które banki oferują najlepszą srebrną „kredytówkę”?
Podium rankingu należy do produktów oferowanych przez: Deutsche Bank, Credit Agricole Bank Polska, Bank Zachodni WBK, PKO Bank Polski, ING Bank Śląski oraz eurobank.

Ranking srebrnych kart kredytowych
TOP 3
Poz.BankNazwa produktuWniosek onlineOkres bezodsetkowyOprocentowanie transakcji bezgotówkowych dla klienta przenoszącego kartęOkres obowiązywania oprocentowania transakcji bezgotówkowych dla klienta przenoszącego kartęOprocentowanie transakcji bezgotówkowych (standardowe)Opłata za wydanie karty (klient z założeń)Opłata roczna za kartę (klient z założeń)
1Karta kredytowa Deutsche Bank SilverSzczegóły karty56 dni5,99 %12 miesięcy10,00 %0,00 zł0,00 zł
2Visa Silver/MasterCard SilverSzczegóły karty54 dni7,00 %12 miesięcy10,00 %0,00 zł0,00 zł
3Karta kredytowa MasterCard SilverSzczegóły karty54 dni8,99 %12 miesięcy10,00 %0,00 zł0,00 zł
3Srebrna Karta KredytowaSzczegóły karty55 dni0,00 %3 miesiące10,00 %10,00 zł39,50 zł
3Karta kredytowa VISA/Karta kredytowa MasterCardSzczegóły karty52 dni10,00 %Bezterminowo 10,00 %0,00 zł0,00 zł
3Visa ClassicSzczegóły karty52 dni8,90 %6 miesięcy10,00 %0,00 zł0,00 zł

Założenia rankingu

Klient:

  • osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe mieszkająca w mieście pow. 100 000 mieszkańców, uzyskująca dochody w wysokości 4 410 zł netto miesięcznie, zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony       
  • posiada kartę z limitem w wysokości 10 000 zł       
  • miesięcznie wykonuje przy użyciu karty 10 transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 1 000 zł miesięcznie, tj. 12 000 zł rocznie       
  • nie posiada innych zobowiązań kredytowych
Źródło: TotalMoney.pl

Pierwsze miejsce i 10 punktów zdobyła karta kredytowa Deutsche Bank Silver oferowana przez Deutsche Bank Polska. Przez pierwsze 12 miesięcy oprocentowanie transakcji bezgotówkowych dokonywanych tą kartą wyniesie 5,99% w skali roku (oprocentowanie standardowe wynosi 10% w skali roku). Okres bezodsetkowy wynosi 56 dni. Warto dodać, że kartą Deutsche Bank Silver można opłacać rachunki z aż 18 kategorii (m.in. za gaz, prąd, wodę, energię, telefon, podatku od nieruchomości, składek ubezpieczeniowych czy internet), które są oprocentowane tak jak transakcja bezgotówkowa. Posiadacz karty Deutsche Bank Silver może korzystać z planu ratalnego Wygodna Spłata, który – jak pisze bank na swojej stronie internetowej „pozwala rozłożyć wybrane zakupy na atrakcyjnie oprocentowane raty” oraz korzystać z atrakcyjnych zniżek i ofert specjalnych w Programie „Strefa Rabatów”. Opłata za wydanie karty nie będzie pobrana jeśli klient wykona przy jej użyciu co najmniej jedną transakcję w ciągu miesiąca od dnia aktywacji karty. Z kolei opłata roczna za korzystanie z karty nie obciąży portfela klienta jeśli w ciągu roku wykona on przy użyciu karty transakcje o wartości co najmniej 12 000 zł.

Miejsce drugie, i 8,5 punktu, przypadło karcie kredytowej Visa/MasterCard Silver Credit Agricole Banku Polska. Posiadacz tego „plastiku” może skorzystać z 54-dniowego okresu bezodsetkowego. Standardowe oprocentowanie transakcji bezgotówkowych wykonywanych przy użyciu tej karty wynosi 10% w skali roku (przez pierwszych 12 miesięcy, dla osób przenoszących kartę do banku Credit Agricole będzie wynosiło 7% w skali roku). Bank nie pobierze opłaty za wydanie karty, roczna opłata za użytkowanie karty nie zostanie naliczona pod warunkiem dokonania przy użyciu karty transakcji bezgotówkowych o wartości 700 zł miesięcznie lub jeśli na konto osobiste posiadacza karty co miesiąc wpłynie kwota min. 1 500 zł (Konto PROSTOoszczędzające PLUS) lub 10 000 zł (Konto PROSTOoszczędzające PREMIUM). Także posiadacz srebrnej karty banku Credit Agricole może korzystać z rabatów w ramach Klubu Rabatowego Credit Agricole.

Pozycję trzecią zajęły ex aequo:
• karta kredytowa MasterCard Silver Banku Zachodniego WBK (okres bezodsetkowy 54 dni, oprocentowanie dla osób przenoszących kartę – 8,99% obowiązujące przez 12 miesięcy, oprocentowanie standardowe – 10% w skali roku)
• Srebrna karta kredytowa PKO Banku Polskiego (okres bezodsetkowy 55 dni, brak oprocentowania dla osób przenoszących kartę przez trzy miesiące, oprocentowanie standardowe – 10% w skali roku)
• karta kredytowa Visa/MasterCard ING Banku Śląskiego (okres bezodsetkowy 52 dni, oprocentowanie transakcji bezgotówkowych – 10% w skali roku)
• karta kredytowa Visa Classic eurobanku (okres bezodsetkowy 52 dni, oprocentowanie dla osób przenoszących kartę – 8,90% obowiązujące przez 6 miesięcy, oprocentowanie standardowe – 10% w skali roku).
Wszystkie produkty dostały po 8 punktów.

Wyszukiwarka kredytów gotówkowych. Porównaj kredyty w róznych bankach.

Na co więc zwrócić uwagę, decydując się na kartę kredytową? Przede wszystkim na długość okresu bezodsetkowego, który może wynieść nawet 61 dni. Nie musimy wtedy martwić się o pracujące odsetki, które oddziałują na wzrost wysokości naszego zadłużenia Kolejną kwestią jest oprocentowanie – nie tylko te standardowe, które w przypadku wszystkich powyższych kart wynosi 10%, ale i promocyjne, obowiązujące w określonym okresie lub dla nowych klientów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zwróć więc uwagę na wszystkie te szczegóły.