Bankowcy zaproponują poprawki do projektu ustawy o restrukturyzacji kredytów mieszkaniowych. Chodzi o zobowiązania zaciągnięte w obcej walucie, na przykład franku szwajcarskim. Dziś wieczorem projektem autorstwa Platformy Obywatelskiej zajmą się posłowie.

Prezes Związku Baków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz podkreśla, że pomysł posłów PO może być bazą do dalszych prac nad problemem kredytów frankowych. Propozycja, według prezesa Pietraszkiewicza jest trudna do spełnienia ale możliwa. Warunek? Banki nie powinny być obciążane kolejnymi daninami. Ustawa według bankowców wymaga doprecyzowania i uzupełnień.

Wiceszef związku, Jerzy Bańka ma wątpliwości czy regulacja proponowana przez rządzących jest zgodna z konstytucją. Rozmówca IAR ma wątpliwości czy w tym przypadku prawo nie działałoby wstecz. Może też ograniczać swobodę działalności gospodarczej.

Projekt posłów Platformy Obywatelskiej ma umożliwić przewalutowanie kredytów we frankach do 2020 roku. Koszty poniosłyby po połowie banki i kredytobiorcy. Według szacunków partii rządzącej, banki kosztowałoby to około 9,5 miliarda złotych.