W portfelach Polaków znajduje się ponad 6 milionów kart kredytowych. Które z nich to karty prestiżowe? Jakimi cechami się wyróżniają? Eksperci TotalMoney.pl sprawdzili aktualne oferty złotych kredytówek dostępnych w bankach.

Banki na swoich stronach internetowych pisząc o złotych kartach kredytowych, opisują je wykorzystując przymiotnik „prestiżowe”. Posiadacze złotych kart kredytowych mogą liczyć na wyższe limity kredytowe - sięgające nawet 100 000 zł. Ze złotymi kartami kredytowymi wiążą się zazwyczaj usługi dodatkowe: darmowe pakiety ubezpieczeń, usługi Assistance, czy concierge. Za taki luksus trzeba jednak słono zapłacić, bo nawet kilkaset złotych rocznie. Czy jednak jest tak w każdym przypadku? Eksperci porównywarki TotalMoney.pl postanowili sprawdzić, czy w ofercie banków działających w Polsce znajdują się złote „plastiki”, które można nazwać kartami „dla każdego”. Jakie były wyniki poszukiwań? Zapraszamy do lektury!

Porównaj online kredyty gotówkowe i wybierz ten z najniższą ratą

Jakie założenia przyjęliśmy?

Założyliśmy, że naszym klientem jest:
• osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe,
• mieszkająca w mieście powyżej 100 000 mieszkańców,
• uzyskująca dochody w wysokości 4 120 zł netto miesięcznie,
• zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony,
• posiadająca kartę kredytową z limitem wynoszącym 20 000 zł nie posiadająca innych zobowiązań kredytowych.
Nasz klient w każdym miesiącu wykonuje przy użyciu karty cztery transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę 750 zł (tj. 9 000 zł rocznie). Przyjęliśmy też, że nasz klient nie dysponuje kontem osobistym w banku, w którym ma kartę kredytową. Dla naszego klienta istotne jest, by karta posiadała ubezpieczenie od jej nieuprawnionego użycia (zabezpieczające go od np. dokonywania skradzioną kartą transakcji internetowych), a jeszcze bardziej, żeby było ono bezpłatne.
Co i jak ocenialiśmy?
Każda złota karta kredytowa zgłoszona do rankingu otrzymywała punkty za:
• wysokość minimalnego dochodu netto niezbędnego do otrzymania karty (punktów w tej kategorii nie przyznawaliśmy w przypadku odpowiedzi np. „w zależności od zdolności kredytowej”
• oprocentowanie transakcji bezgotówkowych
• długość okresu bezodsetkowego
• wysokość opłaty za wydanie karty (dla klienta z założeń)
• wysokość opłaty rocznej za kartę (dla klienta z założeń)
• możliwość skorzystania z programu rabatowego
• ubezpieczenie od nieuprawnionego użycia karty
• bezpłatne ubezpieczenie od nieuprawnionego użycia karty.
Liczbę punktów, jaką przyznawaliśmy za każdą z wymienionych powyżej kategorii można sprawdzić w poniższej ramce.


Złota karta kredytowa - infografika / Media

Sprawdźmy zatem, która złota karta kredytowa zasłużyła na miano karty dla każdego.
W czołówce zestawienia znalazły się: karta kredytowa MasterCard Gold BOŚ Banku, karta kredytowa MasterCard World Getin Banku oraz karta kredytowa Visa Gold Select wydawana przez eurobank.

pdf icon Zlota karta kredytowa dla każdego
pobierz plik

Pierwsze miejsce i 12 punktów przypadło karcie MasterCard Gold oferowanej przez BOŚ Bank. Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych wykonywanych tą kartą wynosi 8,99% w skali roku, co, nawet biorąc pod uwagę to, że maksymalne oprocentowanie kredytu konsumenckiego nie może być większe niż 10%, jest atrakcyjną stawką. Trzeba dodać, że oprocentowanie to obowiązuje dla kart wydanych do 19 kwietnia br. i obowiązuje przez 9 miesięcy od zawarcia umowy z bankiem. Okres bezodsetkowy dla tej karty wynosi 56 dni, opłata za wydanie karty oraz roczna opłata za jej użytkowanie dla naszego klienta wyniesie 0 zł. Posiadacze karty MasterCard Gold mogą korzystać z „Buy & Smile”, programu rabatowego, który – jak pisze na swojej stronie MasterCard – „został stworzony z myślą o osobach, które cenią sobie najwyższej jakości produkty światowych marek, a zarazem nie lubią przepłacać” oraz z bezpłatnego ubezpieczenia od nieuprawnionego użycia karty.

Pozycję drugą zajęła karta MasterCard World Getin Banku. Przyznaliśmy jej 10,5 punktu. Z kartą tą wiąże się jeden z dłuższych okresów bezodsetkowych – wynosi on 59 dni. Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych wykonywanych przy użyciu tej karty wynosi 10%. Bank nie pobierze opłaty za wydanie karty, roczna opłata za użytkowanie obciąży portfel naszego klienta kwotą 29 zł. Posiadacz tej karty także może korzystać z programu rabatowego „Buy & Smile” oraz z bezpłatnego ubezpieczenia od nieuprawnionego użycia karty.

Na miejscu trzecim z dorobkiem 9,5 punktu znalazła się karta kredytowa Visa Gold Select eurobanku. Posiadacz tego „plastiku” nie poniesie ani opłaty za wydanie karty ani rocznej opłaty za kartę. Okres bezodsetkowy dla karty wydawanej przez wrocławski bank wynosi 56 dni, a oprocentowanie transakcji bezgotówkowych dokonanych przy jej użyciu - 10% w skali roku. Posiadacze karty Visa Gold Select mogą liczyć na zwrot części wydatków poniesionych na zakupy w wybranych supermarketach i sklepach ze sprzętem RTV i AGD oraz na stacjach benzynowych. Podobnie jak w przypadku kart, które znalazły się na pierwszym i drugim miejscu naszego zestawienia, także i w przypadku karty oferowanej przez eurobank występuje darmowe ubezpieczenie od nieuprawnionego użycia karty.

Sprawdź bezpłatnie gdzie otrzymasz najtańszy kredyt gotówkowy

Wyniki naszego zestawienia pokazały, że wśród złotych kart kredytowych są takie, które zasługują w pełni na to, by nazywać je kartami „dla każdego”. Najistotniejszym wyróżnikiem tego jest wysokość miesięcznych dochodów, jakie musi osiągać osoba taką kartą zainteresowana. Charakteryzuje się dużą rozpiętością i wynosi od 500 zł netto w Alior Banku, przez 1 200 zł netto w BOŚ Banku aż do 4 000 zł w Banku Zachodnim WBK, Plus Banku czy Deutsche Banku Polska. Jeśli więc zależy nam na tym, by karta, którą będziemy nosić w portfelu miała złoty kolor, powinniśmy wziąć pod uwagę jedną z kart tworzących czołówkę rankingu.