Coraz trudniej o darmowe konta bankowe. Kolejne instytucje wprowadzają opłaty za prowadzenie rachunku, a jeśli oferują konto za darmo, to tylko dla nowych klientów i przez krótki czas.

Główny analityk firmy doradczej Expander Jarosław Sadowski podkreśla, że wielu Polaków przepłaca za korzystanie z usług bankowych. Dodaje, że do niedawna pięć banków oferowało darmowe konta, a wkrótce taką ofertę będą miały tylko trzy, w pozostałych za korzystanie z rachunku trzeba miesięcznie płacić kilka, kilkanaście złotych.

Ekspert dodaje, że można znaleźć konta, za które nie trzeba płacić, ale wówczas należy spełnić kilka warunków. Chodzi o stałe, comiesięczne wpływy na rachunek, albo odpowiednio częste płatności kartą.

Jarosław Sadowski podkreśla, że odpłatność za konto nie powinna być jedynym kryterium wyboru rachunku. Warto wybrać ofertę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Dla części klientów ważniejszy od darmowego prowadzenia konta będzie brak opłat za wypłaty pieniędzy z bankomatów krajowych i zagranicznych lub za jeszcze inne usługi.