Polisa obowiązkowego ubezpieczenia OC nie może mieć różnej ceny w zależności od tego, czy pojazd będzie używany tylko w danym państwie, czy też w innych krajach UE.
Niezależnie od jej postanowień zapewnia też w całej Wspólnocie jednakową ochronę. Dotyczy to zarówno poszkodowanego w wypadku, jak i ubezpieczonego – przypomnieli sędziowie luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Litewski sąd najwyższy zapytał TS, czy ubezpieczyciel może żądać zwrotu odszkodowań wypłaconych w związku z wypadkami w Niemczech i w Wielkiej Brytanii, w jakich brały udział samochody zarejestrowane na Litwie. BTA Insurance Company sprzedała bowiem transportowej firmie Litaksa dwie polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC, z których wynikało, że samochody przewoźnika mają ochronę tylko wtedy, gdy jeżdżą po terytorium Litwy. A gdy przewożą ludzi albo towary przez inne państwa Unii – tylko wtedy, gdy zapłacona zostanie dodatkowa składka. Jednak Litaksa nie powiadomiła ubezpieczyciela ani nie dopłaciła do OC, gdy jej auta wyjechały za granicę. Ponieważ uległy one tam wypadkom, BTA musiała wypłacić odszkodowania, ale ze względu na zapisy umów zażądała zwrotu pieniędzy. Kiedy Litaksa odmówiła, spór trafił na wokandę. Sądy powszechne dwóch instancji przyznały rację BTA. Założyły bowiem, że najważniejsza jest treść zawartych umów. Litewski sąd najwyższy uznał jednak, że sprawa nie jest oczywista, jeżeli brać pod uwagę regulacje UE (dyrektywy 90/232/EWG oraz 2009/103/WE). I dlatego zwrócił się do TS.
Europejski trybunał przypomniał, że z unijnego prawa ponad wszelką wątpliwość wynika, iż wszelkie polisy obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów mechanicznych muszą gwarantować w zamian za tę samą składkę ochronę ubezpieczeniową ważną na całym terytorium UE. Innymi słowy, za jedną żądaną przez ubezpieczyciela opłatę ubezpieczony uzyskuje ochronę w każdym państwie członkowskim – przez cały czas, na jaki została zawarta umowa. Sędziowie TS dodali, że – biorąc pod uwagę zarówno brzmienie, jak i cel dyrektyw – podkreślana w unijnych regulacjach „ta sama”, czyli jedna składka musi oprócz zasięgu terytorialnego odnosić się zarówno do stosunków między ubezpieczycielem a poszkodowanym, jak i między ubezpieczycielem a ubezpieczonym.
ORZECZNICTWO
Wyrok TSUE z 26 marca 2015 r., w sprawie C-556/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia