Nie wszystko z polisolokaty będzie zwracane

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.03.2015, 11:30; Aktualizacja: 26.03.2015, 11:44

Przy zakończeniu umowy o konstrukcji polisolokaty koszty działalności powinien pokrywać ubezpieczający. Umowa zapewnia bowiem korzyści obu stronom tylko, gdy trwa dostatecznie długo

TEZA Świadczenie wykupu z polisolokaty jest – obok świadczenia z tytułu dożycia oraz świadczenia z tytułu śmierci – jednym ze świadczeń głównych strony umowy. Tak więc nie regulacje umowne dotyczące tego świadczenia nie podlegają ocenie pod kątem ich abuzywności.

STAN FAKTYCZNY M. K. zawarł umowę z bankiem na okres 30 lat. Chodziło o Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy. Integralną częścią umowy były: ogólne warunki ubezpieczenia na Życie z UFK ze składką Regularną oraz Regulamin UFK.

Mężczyzna opłacał indeksowaną składkę regularną oraz składki dodatkowe, a także inwestował zgromadzone środki w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zyski z inwestowania nie zadowalały go, a wartość jego rachunku malała. Tymczasem bank pobierał co miesiąc opłaty. Klient zdecydował się rozwiązać umowę i wezwał bank do zapłaty kwoty stanowiącej sumę wartości rachunku oraz wpłaconej składki dodatkowej. Sprawa z powództwa mężczyzny trafiła do sądu. W ocenie sądu rejonowego powództwo podlegało uwzględnieniu co do kwoty 10 tys. zł. Apelację złożył bank.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • emeryt(2015-03-26 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    Umowa zapewnia bowiem korzyści obu stronom tylko, gdy trwa dostatecznie długo - komu takie farmazony wciskacie. Korzyści mają tylko ci co biorą prowizje za obracanie pieniędzmi klienta. Umowa polisolokaty jest tak specjalnie skonstruowana, aby jak najdłużej bank mógł zarządzać pieniędzmi klienta biorąc od tego prowizje, które oskubią oszczędności klienta, że zostanie mu połowa albo jeszcze mniej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane