statystyki

Polisolokaty: Wartość wykupu nie może być świadczeniem głównym

autor: Wojciech Kamieński, Krzysztof Lehman19.05.2015, 07:40; Aktualizacja: 19.05.2015, 08:33
Ze względu na nieokreśloność wartość wykupu nie może być objęta konsensusem stron

Ze względu na nieokreśloność wartość wykupu nie może być objęta konsensusem stronźródło: ShutterStock

Przy trudnościach w prawidłowym zdefiniowaniu tego pojęcia wszelkie wątpliwości powinny być interpretowane na korzyść konsumenta.

W artykule „Nabici w polisolokaty przegrywają w sądach”(DGP 85/2015) przedstawione zostały dwa orzeczenia dotyczące ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (u.f.k.) wydane przez Sąd Okręgowy w Warszawie (sygn. V Ca 751/14, V Ca 996/14). Sąd uznał, że wartość wykupu, a więc kwota, którą otrzymuje konsument w momencie rozwiązania takiej umowy przed okresem, na jaki została zawarta, stanowi świadczenie główne, które zostało określone w sposób jednoznaczny.

Sąd Okręgowy rozważania oparł na brzmieniu ogólnych warunków ubezpieczenia, które definiowały wartość wykupu jako główne świadczenie umowy. Tym samym analizowane postanowienie – według sądu – nie może podlegać ocenie według przesłanek art. 3851 kodeksu cywilnego, czyli pod kątem naruszenia dobrych obyczajów i rażących interesów konsumentów.

Z taką tezą nie można się jednak zgodzić.

Wykładnia zawężająca


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • MichalD(2015-05-21 09:23) Zgłoś naruszenie 00

  Sytuacja ze świadczeniami wydaje się być próbą odroczenia zwrotu skradzionych przez ubezpieczycieli środków, pobranych w ramach opłat.
  Zaś Polisolokaty to tylko alternatywa i to niezbyt dobra dla osób inwestujących bezpośrednio w fundusze inwestycyjne.
  Jeśli macie macie Państwo polisolokaty, z których nie jesteście zadowoleni lub już została pobrana opłata likwidacyjna, udzielę darmowej porady i pokieruję co zrobić, aby odzyskać utracone środki: 533 121 778.

  Odpowiedz
 • Prawnik(2015-05-19 11:32) Zgłoś naruszenie 00

  Zapraszam do kontaktu osoby, które nie są usatysfakcjonowane ze swojej polisy inwestycyjnej (polisolokaty) oraz osoby, które utraciły swoje pieniądze w skutek zakończenia swojej inwestycji. Pomogę w rozwiązaniu umowy ubezpieczenia na życie z UFK oraz w dochodzeniu roszczeń o zwrot pobranych opłat likwidacyjnych.

  tel. 531 151 536

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane