Korzystanie z kart kredytowych jest obecnie naprawdę opłacalne. Obniżenie stóp procentowych sprawiło, że ich maksymalne oprocentowanie wynosi 12%. Banki jednak muszą na czymś zarabiać. W najbliższym czasie ulegną więc zmianie cenniki do kart. Cieszmy się więc i używajmy plastików, póki wyjdzie nam to na dobre!

W jaki sposób można korzystać z karty jak z pożyczki? Ile kosztuje korzystanie z takich funkcjonalności kart? Czym jest spłata ratalna w ramach kart kredytowej? Te i inne kwestie postaramy się przybliżyć w poniższym opracowaniu. Zapraszamy do lektury.

Porównywarka kredytów gotówkowych. Oblicz rate w 3 minuty i wybierz najtanszy.

Weź kartę kredytową…

Banki przed końcem roku proponują szereg ofert specjalnych umożliwiających nabycie karty kredytowej na preferencyjnych warunkach. W jednym przypadku będzie to zwolnienie z opłaty rocznej za wydanie i użytkowanie karty, w drugim atrakcyjna nagroda rzeczowa w programie lojalnościowym, a w jeszcze innym zwiększone rabaty u partnerów handlowych. Na co się zdecydować? Przyjmijmy jednak, że karta poza względami estetycznymi ma przede wszystkim spełniać praktyczną rolę (pomoc przy kupowaniu biletów lotniczych, rezerwacji hotelu czy zapłacie kaucji za wynajmowane auto). W takim wypadku karta kredytowa jest czymś absolutnie niezbędnym. W dobie niskiego oprocentowania na karcie kredytowej można jednak również korzystać jak z pożyczki gotówkowej – jak to uczynić i ile to może kosztować?

…i korzystaj jak z pożyczki gotówkowej

Jeśli możemy otrzymać kartę kredytową bez opłat już w ten sposób zyskujemy bonifikatę w porównaniu do oferty pożyczki gotówkowej. W przypadku bowiem popularnej „gotówki” musimy liczyć się z zapłatą przynajmniej kilkuprocentowej prowizji, której uśredniona wartość wynosi obecnie około 6%. Zacznijmy od tego, że jeśli zadłużenie z tytułu operacji bezgotówkowych dokonanych kartą spłacimy przed upływem tzw. okresu bezodsetkowego wówczas oprocentowanie zaciągniętego przez nas zobowiązania będzie równe 0%,. Okres bezodsetkowy wynosi (w zależności od banku – wydawcy karty) od 51 do nawet 61 dni. Co jednak w sytuacji, kiedy jednorazowa spłata zadłużenia zbytnio nadszarpnęła nasz budżet domowy? Czy są jakieś alternatywne wyjścia dla rozłożenia na raty naszych zakupów dokonanych przy pomocy karty? Tak! Zadłużenie na karcie kredytowej można spłacać w ratach – na podobieństwo pożyczki gotówkowej. Oba rozwiązania są do siebie zbliżone, ale też różnią się.

Do podobieństw należy zaliczyć maksymalne oprocentowanie karty i pożyczki gotówkowej – nie mogą one przekroczyć 12% w skali roku. Dodatkową oszczędnością w przypadku chęci skorzystania z możliwości ratalnej spłaty zadłużenia na karcie kredytowej jest brak drogiego pakietu ubezpieczeniowego, z którym możemy zetknąć się przy pożyczkach gotówkowych. Koszt takiego Ubezpieczenia wynosi nierzadko nawet 1/3 kwoty, którą musimy spłacać… Trzeba jednak pamiętać o jednej, bardzo istotnej, rzeczy – karty kredytowej nie należy wykorzystywać do przeprowadzania transakcji gotówkowych (np. wypłaty środków z bankomatu). Przede wszystkim dlatego, że każda wypłata z bankomatu wiąże się z prowizją, która może wynieść nawet 4% wypłacanej kwoty. W przypadku transakcji gotówkowej nie korzystamy też z „dobrodziejstw” okresu bezodsetkowego – odsetki od wypłaconej kwoty naliczane są od razu.

Rozłóż spłatę karty na raty

W praktyce rozłożenie zadłużenia z tytułu transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą wygląda następująco.. Jeśli po dokonaniu płatności kartą chcemy skorzystać ze spłaty ratalnej musimy pamiętać, że minimalna kwota transakcji, która może zostać rozłożona na raty wynosi najczęściej od 300 zł do 500 zł. Następnie należy skontaktować się z centrum obsługi kart w naszym banku i poinformować o chęci rozłożenia spłaty karty na raty. Termin, w jakim musimy tego dokonać jest inny w każdym banku. Możemy wybrać dopasowaną do naszych potrzeb ilość rat (nawet 36) i cieszyć się z prostego sposobu na sfinansowanie naszego zakupu.

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z ratalnej spłaty zadłużenia na karcie kredytowej powinniśmy jeszcze sprawdzić maksymalną kwotę, którą możemy rozłożyć na raty. W niektórych bankach może ty być 100% limitu na karcie, w innych – tylko jego część (np. 50% czy 70%). Rozłożenie transakcji dokonanych kartą kredytową na raty w niektórych bankach będzie darmowe. W innych będzie wiązało się z pewnymi kosztami – prowizją (np. 1% kwoty rozkładanej na raty w Banku BGŻ czy w Banku Zachodnim WBK) czy stałą opłatą pobieraną co miesiąc (np. 1 zł za każdą ratę w PKO BP).

Sprawdz bezplatnie gdzie otrzymasz najtanszy kredyt gotówkowy!

Taniej z kartą!

W przypadku, gdy chcemy skorzystać tylko z krótkoterminowego kredytu dostępnego w okresie bezodsetkowym i zwrócić bankowi całą wykorzystaną kwotę w ciągu dwóch miesięcy, nie ma się co zastanawiać – karta kredytowa zdecydowanie przebija wszelkie dostępne na rynku propozycje pożyczkowe. Co więcej okres bezodsetkowy dostępny dla transakcji bezgotówkowych obowiązuje bez żadnych ograniczeń co do maksymalnej kwoty (ogranicza nas jedynie wysokość przyznanego limitu na karcie). Jeśli natomiast chcemy skorzystać ze spłaty ratalnej powinniśmy sprawdzić jakie wiążą się z tym koszty i na jakich warunkach możemy z tego udogodnienia skorzystać.