Czasy kiedy karta kredytowa była dostępna tylko dla nielicznych i stanowiła symbol biznesmena minęły, jednak nadal, aby otrzymać ten kawałek plastiku należy spełnić kilka warunków.

Karta kredytowa wydawana jest przez banki. Razem z nią przyznawany jest limit kredytowy, a operacje wykonane z jej pomocą, rozliczane są w ramach tego limitu. W związku z rosnącą konkurencją banki przyznają karty coraz chętniej i na coraz korzystniejszych dla klienta warunkach.

Podstawowym kryterium dla przyznania karty były zarobki, te jednak przez większość wydawców zostały obniżone tak, że karta kredytowa dostępna jest praktycznie dla każdego, kto jest zatrudniony. Tak więc karta kredytowa jest w zasięgu osoby pełnoletniej, posiadającej dochody i zdolność kredytową

Nadal jednak wnioski o przyznanie kart są szczegółowo analizowane. Trzeba pamiętać, że korzystanie z karty kredytowej stanowi po prostu pożyczkę, więc bank musi mieć pewność, że udostępnione nam pieniądze wrócą do niego. Składając taki wniosek nie należy więc umieszczać w nim fałszywych danych, licząc, że da nam to większe szanse na przejście procedury weryfikacyjnej. Takie kłamstwo naraża wnioskującego nie tylko na konsekwencje prawne, ale także na obniżenie wiarygodności kredytowej.

O tym jakie mamy szanse na otrzymanie karty kredytowej możemy do pewnego stopnia przekonać się sami. Logując się na Biuro Informacji Kredytowej możemy na własne oczy przekonać się jaką mamy wiarygodność kredytową. W ten sposób dowiemy się także czy zebrane na nasz temat dane są prawidłowe, oraz czy nie jesteśmy ofiarą żadnego oszustwa.

Dane z wniosku zostaną dokładnie sprawdzone. Odpowiednia procedura zależy od danego wydawcy kart i może uwzględniać sprawdzenie danych zarówno przez system jak i pracownika banku. Sprawdzona zostanie m. in. historia kredytowa, możliwość spłaty zadłużenia oraz możliwość otrzymania kolejnych kredytów.

Na podstawie danych z BIK oraz informacji podanych na wniosku bank może także ustalić jak często wcześniej ubiegaliśmy się o kredyty, czy spłacamy je w terminie i czy zdarzało się nam nie wypełnić zobowiązań.

Ocena możliwości spłaty zadłużenia to tzw. scoring, na podstawie którego bank ostatecznie zadecyduje o wydaniu karty, oraz ustali jej limit i oprocentowanie.

Wiele banków skraca procedurę i umożliwia szybkie wydanie karty na podstawie historii w ROR i na podstawie wyciągów z innych banków.